Южна Африка бавно се издига над водата – с до 2 милиметра годишно в зависимост от региона. Смяташе се, че това явление се дължи на мантийния поток в земната кора. Но изследване, проведено от Университета в Бон, сега предлага друго обяснение: сушите и свързаната с тях загуба на вода са основната причина за това издигане на земята. Резултатите са публикувани в Journal of Geophysical Research: Solid Earth.
Фактът, че Южна Африка се издига, е известен от няколко години, защото страната разполага с мрежа от постоянни GPS приемници. Тяхното хоризонтално положение, както и височината им, могат да бъдат определени прецизно до милиметър, използвайки сателитни данни.
ОЩЕ: Оста на въртене на Земята може да се измести до края на века
„Тези данни показват средно покачване от 6 милиметра между 2012 и 2020 г.“, обяснява д-р Макан Карегар от Института по геодезия и геоинформация към Университета в Бон, който е член на трансдисциплинарната изследователска област „Устойчиво бъдеще“.
Много изследователи досега смятаха, че това се дължи на геодинамично явление, и предполагаха, че под земната мантия на този субконтинент има така наречен плюм – огромна тръбовидна структура, която пренася горещ материал на повърхността от по-дълбоките слоеве. Според тази теория нарастващата маса би могла да предизвика издуване на земната кора и това би обяснило промяната във височината, пише Phys.org.
ОЩЕ: Магма разкъсала древeн континент, създавайки Африка и Америка преди 135 милиона години
Графиката показва загубите и притока на вода в Южна Африка между 2012 и 2020 г. Колкото по-кафяв е регионът, толкова по-големи са загубите на вода. Триъгълниците представляват GPS станции. AG Kusche/University of Bonn
„Вече тествахме друга хипотеза – казва Карегар. – Вярваме, че е възможно също така загубата на подпочвени и повърхностни води да е причина за издигането на земята.“
Издигане по време на суша
Карегар и колегите му Кристиан Милке, д-р Хелена Герденер и проф. д-р Юрген Куше от Института по геодезия и геоинформация са изследвали тази теория. Наред с други неща екипът е изследвал моделите на валежите в различните региони на Южна Африка и е открил някои ясни паралели в данните: районите, които са претърпели тежки суши, са преживели особено силно повдигане на земята.
ОЩЕ: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Геодезистите сравнили тези резултати с данни от сателитната мисия GRACE. Сателитите са измервали всяка промяна в гравитационните сили в регионите, над които прелитали.
„Тези резултати могат да се използват, наред с други неща, за изчисляване на промяната в общата маса на водния резервоар, включително сумата от повърхностните води, почвената влага и подпочвените води – обяснява Милке. – Тези измервания обаче имат само ниска пространствена резолюция от няколкостотин километра.“
Сателитните данни подкрепят хипотезата за сушата
„Тези данни също така показват, че издигането на земята може да се обясни предимно със суша и свързаната с нея загуба на водна маса“, казва Милке.
ОЩЕ: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Промяната във височината на различните GPS станции (червено = покачване; синьо = потъване). Покачването е особено изразено по време на сушата между 2015 и 2019 г. University of Bonn
Ако земните маси изсъхнат, Земята се издува на тези места, подобно на гъба, която преди това е била държана под налягане (въпреки че в случая със сушата налягането е било упражнявано от вода). Този ефект може да се използва за по-точно от всякога записване на степента на суша – използвайки метод, който е сравнително евтин и изисква по-малко усилия.
Това е особено важно, защото голяма част от водните запаси се съхраняват под земната повърхност. Хората отдавна добиват тази подземна вода чрез кладенци, за да я използват като питейна вода, за поливане на растенията си, а също и за промишлени процеси.
ОЩЕ: Чудовищни структури дълбоко под Тихия океан застрашават стабилността на магнитното поле на Земята
Постоянните GPS приемници вече могат да се използват, за да се разбере до каква степен тези резерви са изчерпани. Ако е необходимо, тази информация може да се използва, за да се реши кога е време да се започне нормиране на този ценен ресурс. Очаква се този проблем да стане по-сериозен в бъдеще поради изменението на климата и произтичащата от това промяна в моделите на валежите.