Върху капак на древен египетски ковчег, нарисуван преди повече от 3000 години, богинята на небето Нут се извисява над мъртвите. Голото ѝ тяло, покрито със звезди, се простира като защита от крака до върха на пръстите. Но в това конкретно изображение, принадлежащо на жена на име Неситауджатахет, има поразителен детайл: дебела, вълнообразна черна извивка се вие през тялото ѝ, разделяйки звездите отгоре от тези отдолу.
Едва ли щяхме да обърнем внимание на това, ако същият стил на изкуството не се беше появил върху десетки други ковчези. За д-р Ор Граур, астрофизик от Университета в Портсмут, извивката не е била някакъв артистичен похват. А е твърде позната.
ОЩЕ: Откриха голям древен египетски град, а в него – амфора с името на дъщерята на Нефертити
„Може да е представяне на Големия разлом – тъмната лента прах, която пресича ярката лента от разсеяна светлина на Млечния път – казва той. – Сравняването на това изображение със снимка на Млечния път показва поразителното сходство.“
Нут върху външния ковчег на Неситауджатахет в колекцията на Одеския археологически музей OAM 52976 (C107). Тялото на Нут е покрито със звезди, както и с дебела, вълнообразна черна извивка, която се простира от стъпалата на краката ѝ до върховете на пръстите ѝ. Тази извивка, заобиколена от звезди от двете страни, напомня за Големия разлом на Млечния път. Mykola Tarasenko; Odessa Archaeological Museum, NASU
Изследването на Граур се основава на обширен визуален анализ на 125 изображения на Нут от 555 древноегипетски ковчега. Богинята – произнася се „Нут“ – често е била изобразявана като космическа фигура: извита жена, със звезди по кожата, понякога със слънчеви дискове. Тя символизира небето и играе централна роля в египетската космология, поглъщайки Слънцето всяка вечер и раждайки го на разсъмване.
В египетските вярвания Нут е защитавала бога на земята Геб и е насочвала ежедневното пътуване на Слънцето през небесата. Но работата на Граур предполага, че богинята може да е помагала и за насочването на очите на звездобройците.
ОЩЕ: Царска гробница на неизвестен фараон е открита в некропола на планината Анубис
В по-ранното си изследване, публикувано през 2024 г., Граур анализира древни текстове – Текстовете на пирамидите, Текстовете на ковчезите и Книгата на Нут. Използвайки симулации на нощното небе, той предполага, че Млечният път осветява фигурата на Нут: очертавайки ръцете ѝ през зимата и нейния гръб през лятото. „Сами по себе си текстовете подсказват един начин да се мисли за връзката между Нут и Млечния път – обяснява той. – Анализирането на нейните визуални изображения... добави ново измерение, което буквално рисува различна картина.“
Повечето изображения върху ковчези показват Нут, покрита със звезди, без допълнителни маркировки. Но в пет случая – включително ковчега на Неситауджатахет и в четири царски гробници – Граур наблюдавал същата характеристика: криволичеща, тъмна крива, разделяща фигурата на Нут. Таваните на Рамзес IV, VI и IX показват две фигури на Нут – представляващи ден и нощ – разделени от извитата линия.
ОЩЕ: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Богинята на небето Нут и човешки фигури, представящи звезди и съзвездия от звездната карта в гробницата на Рамзес VI. Hans Bernhard (Schnobby) / CC BY-SA 3.0
„Тези изображения... включват дебелото, извито въже от прах, пронизано от потока от звезди, който се излива през нощното небе“, пише той.
Въпреки това Граур призовава за предпазливост в това доколко тълкуваме тези изображения.
„Нут не е представяне на Млечния път – пояснява той. – Вместо това Млечният път, заедно със Слънцето и звездите, е още едно небесно явление, което може да украси тялото на Нут в ролята ѝ на небе.“
ОЩЕ: Слънчево затъмнение завинаги променило архитектурата на Древен Египет
Защо само няколко изображения на Нут носят тази небесна извивка? Граур твърди, че това точно подкрепя неговата нюансирана интерпретация. „Рядкостта на тази извивка подсилва заключението... че въпреки че има връзка между Нут и Млечния път, двете не са едно и също нещо.“
И все пак приликата е поразителна. Панорамната снимка по-долу, направена от Южноевропейската обсерватория, показва Млечния път, като центърът му е разцепен от мрачна празнота – Големия разлом.
Y. Beletsky / ESO
Този мотив не е уникален за Египет. Култури, толкова далечни, колкото навахо и зуни в Северна Америка, са използвали извити форми, за да изобразят Млечния път в собствените си митологии.
Това, което отличава изследването на Граур, е неговият интердисциплинарен метод, съчетаващ астрономията с египтологията. И, казва той, подчертава необходимостта от отворен достъп до културни данни.
„Събраните тук каталози подчертават важността на пълното дигитализиране на музейните каталози и предоставянето на безплатен достъп до тях“, пише той в своята статия.
Всъщност именно благодарение на тези достъпни колекции той за първи път се сблъсква с Нут не в библиотека, а по време на посещение на музей с дъщерите си. Те са очаровани от образа на богинята – жена с извита глава, изрисувана със звезди – и непрекъснато искат да слушат нейната история.
Изводите са публикувани в Journal of Astronomical History and Heritage.