Книга за генерал Симеон Караиванов вижда бял свят. Автор на книгата „Генерал Симеон Караиванов“ е неговият правнук Атанас Сиреков. Той е внук на най-успешния кмет на Бургас и носи неговото име. Работи в община Бургас, в сградата, която е построена благодарение на неговия дядо - кметът Атанас Сиреков. Сиреков-младши е завършил микроелектроника в Технически Университет-Илменау, Германия и публична администрация в БСУ. Вече 25 години работи в сферата на информационните технологии. Автор е на две книги за електронно управление. Преди дни излезе най-новата му книга, която няма нищо общо с технологиите. Тя не е за бъдещето, а за миналото. Посветена е на ген. Симеон Караиванов, който е негов прадядо. Actualno.com разговаря с автора по повод излизането на книгата.
Още: Стефан Манов: Трябваше да касират изцяло изборите, за урок (ВИДЕО)
Още: Скандалът с F-16, парите, корупцията и целите на Тръмп: Говори Кузман Илиев (ВИДЕО)
Г-н Сиреков, защо решихте да се вгледате толкова назад в миналото, какво Ви провокира?
Най-вече някои спомени и нова информация, на която попаднах. Тя е свързана както с ген. Симеон Караиванов, така и с единия от синовете му, поручик Щилян Караиванов. Смъртта на последния в края на Междусъюзническата война, още ненавършил 23 години, бе една от най-тъжните семейни истории. В сайта на Националния военноисторически музей открих снимка от поклонението на офицери и войници от 24-и пехотен Черноморски на Н.В. Царица Елеонора полк на гроба му. Това беше емоционалният стимул, за да се захвана с писането на книгата. Беше ми интересно да открия повече данни за ген. Симеон Караиванов, тъй като той е починал преди повече от 100 години и за него разказваха преди всичко семейните легенди.
Кое е най-важното, което трябва да знаем за ген. Симеон Караиванов?
Още: Как ще се пенсионираме: Идеи с много неизвестни (ВИДЕО)
Като факти, че преди 140 години е завършил първи випуск на Военното училище, участник е в Сръбско-българската война, командир на Бургаската дружина, потушил бунта на капитан Набоков през 1886 г. Последователно е командвал два от пехотните полкове на Българската войска - 3-и Бдински (един малко известен факт) и 11-и Сливенски. Бригаден командир в Трета пехотна балканска дивизия. В далечната 1907 г. е един от малкото български генерали. Един от първостроителите на Българската армия, един от многото забравени достойни български офицери. Един от тези, които са вярвали, че с любовта, която влагат в ежедневния си труд се ражда надеждата за една нова и чиста България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Oт паник атаките до писането на бестселъри: Деси Дюлгерян в Студио Actualno (ВИДЕО)
За каква аудиторията е предназначена Вашата книга?
Тази книга е преди всичко за хората, които се интересуват от новата ни история и искат да използват нейните уроци за основа, върху която да градят бъдещето.
Още: Политическият балон се пука, а Борисов и Радев нямат изход. Кой ще оцелее? (ВИДЕО)
Тематично книгата може да се разглежда като съставена от две части. Едната разказва за пътя на ген. Симеон Караиванов, а другата дава кратка информация за семейството му. От наличните факти и описания на исторически събития съм се опитал да изградя представа за живота на един български офицер на фона на тогавашното общество. Хората от онази епоха са носители на извоюваната и осъзната след Възраждането икономическа и духовна независимост. Независимост като самосъзнание, като съобразяване със законите в името на общото благо.
Като имате предвид съдбата на бележитите хора от Вашия род, какви изводи си правите, повтаря ли се историята?
Това, което прави впечатление, е възпитаваният няколко поколения възрожденски дух, възприемането на всичко положително от по-развити в едно или друго отношение страни, възпроизвеждането и подобряването му на българска почва. Възпитанието в една неизмерима обич към България и жертвоготовност за нея.
Винаги ли е трагична съдбата на бележитите българи?
За голяма част от тях личната трагедия е част от техния подвиг.
Въпросът, който Ви зададох по повод статията за Вашия дядо, кметът на Бургас Атанас Сиреков, ще задам и сега – какво е да сте наследник на хора от такава величина, направили толкова много за обществото? Бреме ли е това или настройка от която нещата се виждат по-ясно?
Не го приемам като нещо извънредно. Както се вижда от историята, имало е много хора, които са работили за обществото. Това е било възпитавано у тях, това е част от възрожденския начин на мислене. Поради това и в книгата съм споменал накратко историите на някои близки на ген. Караиванов хора. А в България е имало стотици такива семейства.
В действията ни движеща сила е онова, което е вътре в нас. Една част от него са оставените ни като наследство съзнание и възпитание. Наша отговорност е да ги съхраним и предадем нататък. До колко те се вписват в съвременното общество и какво да остави от тях – това е нещо, което е различно за всеки.
Оптимист ли сте по отношение на съвременна България и имате ли послание към днешните обществени личности?
Обществото и държавата се формират от хората и обратно, те по свой начин също формират хората. Развитието на обществото е свързано с търсене на нови идеали и промяна на ценностната система. Но не бива да забравяме вечните човешки ценности, преди да сме открили по-добри.
Интервю на Гергана Цонева