С новата политика на президента на САЩ Доналд Тръмп - за намаляване на американското военно присъствие в Европа - европейските държави членки на НАТО се надпреварват в подготовката за евентуална конфронтация с Русия. Европа може да се похвали с доста големи и скъпи армии, но те се нуждаят от сериозен приток на ресурси и експертиза, за да се подготвят за най-лошия сценарий, анализира CNN в опит да изчисли дали и как Старият континент може да запуши евентуалната "дупка" от изтеглянето на Щатите.
Коя държава в каква позиция е?
Обединеното кралство, Франция и Германия наскоро инвестираха в застаряващите си армии, но може да минат няколко години, преди въздействието на тези средства да се усети на фронтовата линия.
Още: Украински морски дронове с ракети от САЩ свалиха два руски изтребителя: Уроците за руснаците (ВИДЕО)
Германия например е повишила с 47,6% разходите си за отбрана в периода 2021-2024 г.
Отбелязва се, че страните, разположени по-близо до границата с Русия се придвижват по-бързо към целта да са в готовност. Наскоро министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет нарече Полша модел на самодостатъчност, „готов да инвестира не само в собствената си отбрана, но и в нашата обща отбрана и отбраната на континента“. Само че увеличаването на разходите на Варшава за отбрана е свързано по-скоро с дългогодишните й напрегнати отношения с Русия, отколкото с желанието да спечели благоволението на Тръмп.
Снимка: Getty Images
Полша и САЩ са в противоречие заради войната в Украйна - Варшава от години предупреждава Европа за заплахата, която представлява Русия, и неотклонно подкрепя съседката си, докато тя защитава територията си от настъплението на диктатора Владимир Путин.
Още: ЕС се опитва да прекъсне напълно газовите връзки с Русия, но възможностите са ограничени
Фокусът на САЩ се променя
САЩ разполагат с войски в Европа от края на Студената война, а броят им се е увеличил след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, достигайки около 80 000 души на континента през миналата година, по данни от доклад на Конгреса. В разгара на Студената война в Европа са били разположени много повече американски войници - близо половин милион.
Американската армия сега е 9-ата по големина в Европа - след тези на Турция, Полша, Франция, Германия, Италия, Великобритания, Испания и Гърция.
Още: Главата на Тръмп увря и той призна: Путин иска да превземе цяла Украйна
Бъдещето на тези разгръщания сега е неясно. Европейските лидери публично призоваха Вашингтон да не намалява числеността на войските, но Тръмп, Хегсет и вицепрезидентът Джей Ди Ванс ясно заявиха намерението си да засилят военното присъствие на САЩ в Южнокитайско море - фокусът на Щатите се променя.
Днес повечето американски сухопътни и въздушни бази са разположени в Германия, Италия и Полша. Американските бази в Централна Европа осигуряват противовес на руската заплаха, а военноморските и военновъздушните бази в Турция, Гърция и Италия подпомагат и мисиите в Близкия изток. Центърът за анализ на европейската политика отбелязва, че тези места служат като „ключова основа за операциите на НАТО, регионалното възпиране и глобалната проекция на сила“.
Още: Ново украинско настъпление в "освободения" Курск стъписа руснаците (ВИДЕО, СНИМКИ)
Ядрените бойни глави: най-важният възпиращ фактор
Най-важният възпиращ фактор, с който разполага Европа, са нейните ядрени бойни глави, анализира CNN. В края на краищата, в ранните етапи на войната в Украйна руският диктатор Владимир Путин многократно намекна за използването на ядрени оръжия, предизвиквайки страх в целия свят. И наскоро той направи странно изказване по темата: Путин се "надява" да не използва ядрено оръжие в Украйна (ВИДЕО).
Снимка: Getty Images
Само че ядреното възпиране е област, в която Европа е силно зависима от Съединените щати. Великобритания и Франция, двете европейски държави с ядрени оръжия, разполагат само с около една десета от арсенала на Русия. Обединеното кралство има 225 ядрени бойни глави, Франция е с 290, а Русия - с 5889.
Американският ядрен арсенал е приблизително равен на руския - 5224, а около 100 от тези бойни глави са разположени в Европа - в Германия, Италия, Нидерландия, Белгия и Турция.
Преди месеци френският президент Еманюел Макрон предложи страната му да опъне ядрен чадър над Европа, ако САЩ изтеглят подкрепата си за континента - нещо, в което Русия пак видя "заплаха": Франция предлага ядрен щит за Европа, ако САЩ се изтеглят.
Заплаха от война между НАТО и Русия
Има знаци, че Европа може би се готви за евентуална война. Наскоро Европейската комисия препоръча на всички жители на ЕС да се запасят с храна и вода за поне 72 часа. Този възможен сценарий е разгледан в проекта на „Стратегия на Съюза за готовност“: Доклад в Брюксел: Жителите на ЕС да се запасяват с храни и най-належащи стоки.
Германският историк и професор в Потсдамския университет Зонке Нейцел пък писа, че следващото лято ще бъде последното мирно лято в Европа. Според него е възможно руско нападение над Литва тази есен. Той обяснява опасенията си с факта, че „ситуацията със сигурността в света се е променила“ заради руския диктатор Владимир Путин и политиката на американския президент Доналд Тръмп: 1 млрд. евро и отгоре: Литва се готви да не допусне армията на Путин и на метър.
На 25 април руски хеликоптер навлезе в Полша, като наруши въздушното ѝ пространство над териториалните води в Балтийско море. Полските въоръжени сили заявиха, че силите и средствата за противовъздушна отбрана са в постоянна готовност за гарантиране на сигурността на въздушното пространство, и заявиха, че „характерът на инцидента показва, че Русия тества готовността на нашите системи за ПВО“.