Със 134 гласа "за" и 26 "против" гладоморът в Украйна през 1932-1933 г. беше обявен за геноцид и в България след решение на Народното събрание. В гласуването не участваха депутатите от БСП, а тези от "Възраждане" гласуваха "против".
Още: Атанас Атанасов: В нашите среди Радев го наричат "Президентът Боташ"
Още: Кои са по-сериозните въпроси за България от еврозоната? Експертен анализ (ВИДЕО)
На 15 декември Европейският парламент прие резолюция, с която признава Гладомора за геноцид над украинския народ. И тогава нито един от петимата български социалисти не участваха в гласуването.
Големият глад през 1932-1933 година, наричан Гладомор, обхваща "зърнените" райони на бившия СССР - Украйна, Северен Кавказ, Долна и Средна Волга, Казахстан, Западен Сибир и Южен Урал. От глад през този период са загинали над 8 милиона души, от които най-много - близо 4 млн. милиона в Украйна, 2 милиона в Казахстан и Киргизстан и 2-2,5 милиона в Русия.
Понятието "гладомор" е съчетание от двете украински думи - "глад" и "унищожение". Или иначе казано - гладна смърт. Тя обаче не е следствие на суша и неплодородие, а на целенасочена политика на властите в СССР оглавявани от Йосиф Сталин - те провеждат насилствената колективизация и "разкулачване". Още: "Планирано масово убийство": Гладоморът на Сталин е геноцид над украинците
Още: Радев обвини Киселова и мнозинството в нарушение на Конституцията
В текста, приет от парламента, се предлага всяка последна събота на ноември да бъде обявена за Ден за почит и памет за жертвите на Гладомора в Украйна. Във връзка с това има и позитивно становище от Министерството на външните работи.
Дебатът
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Желязков е уверен в стабилността на кабинета и гледа към пълен мандат (ВИДЕО)
"Вярвам, че това решение е важно за българските граждани, за оценка на това, което се е случило", посочи председателят на комисията по външна политика Екатерина Захариева от ГЕРБ.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изтъкна, че, когато се говори за геноцид, той трябва да се аргументира. "Безспорно е, че има избиване чрез глад на милиони хора в СССР", каза той и сподели, че по думите му целта не е била да се избие етнос, а кулашкото съсловие т.е. това не е геноцид, а класово изтребление изцяло в духа на марксистката идеология.
"Гладоморът от 1932-33г. носи белезите на етническо прочистване", отговори му Красимир Вълчев от ГЕРБ. "Той съвпада и с процесите на разрастване на украинското национално движение, с унищожаване на украинския елит, каза в допълнение той. Това е една от характеристиките на етническо унищожение", подчерта депутатът.
Още: "Стигнахме до там да обругаваме българския лев": Йотова яхна популизма и страховете
Още: "Есе с емоции и критики": Екатерина Михайлова посече правно и политически референдума на Радев
"Започнахме това Народно събрание с даване на оръжие за Украйна и завършваме с Гладомор, това ли бяха националните приоритети, това ли трябваше да гледа НС", иронизира Борислав Гуцанов от БСП.