"Ако няма акт на парламента, президентът няма какво да отнесе пред Конституционния съд. Проблемът с искането на Румен Радев е и правен, а и политически", заяви пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право, бивш политик. Тя смята, че е допустимо да не се разглежда искането на президента в НС: "Това е едно есе с емоции и критики!", каза тя.
Конституционният съд потвърди отказа на парламента да разглежда този въпрос, когато имаше искане на "Възраждане", напомни Михайлова и отчете, че чл. 5 от Българската конституцията казва, че международните договори, които са сключени, обнародвани и влезли в сила, имат предимство пред българското законодателство, ако му противоречат. "В този договор има клауза, че ще приемем еврото. В момента това вече може да се случи. Става въпрос за процедура, през която минава всяка страна. Няма какъв референдум да се прави за договор, който се изпълнява. Съгласна съм, че няма добра рекламна кампания за еврото, но това причина ли е да не приемем единната европейска валута?! Аз не намирам нито един аргумент по същество, който да казва, че не трябва да го направим", обясни тя.
Още: Депутатите няма да гласуват предложението на Радев за референдум за еврото
Припомняме, че във вторник председателят на парламента доц. Наталия Киселова окончателно върна на президента искането и мотивите му към него. "Има такива моменти в живота на човек, застанал на важни позиции в държавата, когато от него зависят много неща. И за председателя на Народното събрание - както е с по-скоро процедурни правомощия, това решение ще е изключителен тест за него", подчерта Михайлова часове преди да стане ясно решението на Киселова.
Снимка: БГНЕС
Геополитически избор?
Според конституционалиста интересите на България са да станем член на Европейския съюз и НАТО и на еврозоната, а това е част от целият този път. "Станахме членове на Европейския съюз и НАТО. Това беше интересът ни преди около 20 години. Сега този интерес трябва да се реализира. С присъединяването си към евроблока България пое ангажимент в момент, в който е готова - да стигне до въвеждането на еврото", припомни преподавателят проф. Михайлова и изрази мнение, че предложеният от президента референдум е категорично конституционно допустим.
Според нея в мотивите на Румен Радев за референдума няма нито аргумент, който да подплатява юридически искането за него. "Там има някакви емоционални неща", категорична е тя.
Още: Може ли Брюксел да спре процедурата по преминаването ни към еврото?