От общо 268 язовира, за които през декември миналата година държавата не можа да установи чия собственост са, вече само 15 остават с неясен собственик. Това каза по време на днешното редовно заседание на Министерския съвет министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
Министър Василева каза още, че изготвените промени в Закона за водите вече са на междуведомствено съгласуване, като общественото обсъждане вече е завършено. С тях се определя единният държавен контролен орган, който да следи за състоянието на всички хидротехнически съоръжения на територията на страната – Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Въвежда се и яснота по отношение на отговорността на собствениците и операторите на язовирите.
Язовирите в предаварийно състояние са под непрекъснат контрол от страна на "Напоителни системи", уточни още Василева. Петнадесетте язовира с неизяснена собственост се контролират от областните управители.
Същевременно вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че до момента има заведени 17 проверки и досъдебни производства по всички регистрирани случаи – незаконна сеч, незаконни постройки, лошо стопанисване на язовири, които може да са пряко или косвено причина за наводнения. Надявам се прокуратурата бързо да завърши тези случаи, добави Дончев. И посочва, че в България има увеличение на горските площи, но намаляват старите гори, а те са тези, които могат да задържат повече вода.
По думите на вътрешния министър Веселин Вучков направените евакуации във Варненско и Добричко са били приети добре от хората. Имало е обаче проблеми в село Одринци, където хора до последно не са искали да напуснат домовете си. Вучков добави, че масово няма застраховки на домашно имущество срещу бедствия и че трябва да се прави кампания да се стимулира правенето на такива застраховки.