От раждащи ученички до страх и притеснения: Как демографската криза в Русия се влияе от войната в Украйна

27 юли 2025, 14:40 часа 1236 прочитания 0 коментара

На Русия не ѝ достигат жени, каза наскоро руският президент Владимир Путин по време на съвещание за обсъждане на ниската раждаемост. Но дали наистина броят на жените е малък и този ли е основният демографски проблем в четвъртата година на войната на Русия срещу Украйна?

На Русия наистина не ѝ достигат жени?

Проблемът, назован от Путин, е, че броят на жените във фертилна възраст в Русия е намалял, откъдето произтича и спадът в раждаемостта, казват пред ДВ експертите по демография Алексей Ракша и Владимир Козлов. По данни на вицепремиерката Татяна Голикова в момента в Русия има 34 милиона жени във фертилна възраст, а до 2046-а броят им ще намалее до 27 милиона. Вестник „Тагесшпигел" от своя страна написа през юни 2023-а, че дори по официални данни, които се смятат за занижени според независимите оценки, през 2022 година населението на Русия е намаляло най-малко с 524 000 души - до 146,6 милиона.

Още: Украйна получава системи за ударни дронове, задвижвани от изкуствен интелект

Демографите посочват, че това развитие е било очаквано. Мнението на Алексей Ракша е, че сегашната ситуация в Русия е „ехо от 1990-те години", когато възниква „демографска яма" и заради нея днес нито жените, нито мъжете са достатъчно. „От 1998 до 1999 година броят на новородените в Русия е намалял наполовина. Излиза, че жените на 26 години са около два пъти по-малко, отколкото 38-годишните. Но същото важи и за мъжете. Именно затова броят на новородените е рекордно нисък за последните 225 години."

Влиянието на войната върху демографската ситуация

Още през пролетта на 2022-ра, наскоро след нахлуването на Русия в Украйна, западните наблюдатели прогнозираха, че войната ще има драматични последствия за демографската ситуация в двете страни. Демографите Ракша и Козлов обаче отбелязват, че решаващ фактор за сегашната негативна демографска ситуация в Русия не е масовата гибел на руснаци във войната.

„Демографията се състои от три блока: раждаемост, смъртност и миграция. Войната повлия на смъртността и миграцията - продължителността на живота на мъжете се съкрати с около две години. Освен това стотици хиляди напуснаха страната. Но за голямо влияние на войната върху раждаемостта не може да се говори", казва Алексей Ракша.

Още: "Само неутралитет няма да ни защити": Австрия обмисля да се присъедини към НАТО

Владимир Козлов е на същото мнение. „Войната повлия до известна степен на демографската ситуация в Русия. Но намалението в броя на новородените не е отражение на войната - това просто е структура."

Експертите от германската фондация „Конрад Аденауер" на свой ред отбелязват в изследване, че „исторически събития, като войната и масовата миграция, винаги влияят на структурата на населението. Това правило се потвърждава от войната в Украйна и бежанските потоци след 24 февруари 2022 година, но възникналият демографски провал се вписва в дългосрочната тенденция. По прогнози на Международната организация на труда до 2025 година населението на Русия ще намалее до 130 милиона души. Т.е. промените в числеността на руското население са аналогични на тенденциите в Европа".

"Някои се изплашиха, други се въодушевиха"

Владимир Козлов казва, че в течение на войната раждаемостта в Русия е била приблизително на едно ниво. „Сега тя плавно спада, но дали това е свързано с войната или не, е голям въпрос. В изследване, публикувано в списание „Demographic Research", в което се поставя въпросът дали руснаците са готови да раждат на фона на такъв шок, се казва, че две тенденции са  се компенсирали взаимно: част от населението се е изплашила, но друга част се е въодушевила (например благодарение на различни плащания). Затова броят на новородените през войната дълго време не спадаше."

Още: Рубио: Търпението на Тръмп към Путин се изчерпва

Алексей Ракша пък констатира, че „няма никакви начини да се разберат данните за смъртността и миграцията на населението в Русия от март 2025 година" - при положение, че достъпът до тези данни бе закрит. Още през май каналът на Телеграм "Демография от Ракша" посочи, че Росстат е скрила данните за броя на ражданията и смъртните случаи в страната за март, включително по региони. 

Дали раждащите ученички ще могат да спасят демографската ситуация в Русия?

Демографите са категорични, че много от мерките, които се приемат в Русия за преобръщане на тенденцията с раждаемостта, в частност пропагандата сред гимназистките и студентките, са не само неефективни, а могат да дадат и обратен ефект.

„Опитите за подмладяване на раждаемостта са безполезни. На ученичките се дължат по-малко от 0,5 процента от всички раждания. А опитите за забрана или ограничаване на абортите, както виждаме от ситуацията в други страни, също не работят и не влияят на раждаемостта", заявява Ракша.

Още: Колко ракети и дронове прави Русия, докато Украйна чака Patriot? Руските щурмове към Покровск засега са обречени (ОБЗОР - ВИДЕО)

Експертите не смятат, че е целесъобразно да се отпускат икономически стимули за раждането на първо дете - руснаците така или иначе го планират, дори да го отлагат за по-късно. „По-скоро смислено би било предоставянето на голямо еднократно плащане от второто дете нататък. Както сочат данните от периода между 2007 и 2022 година, когато благодарение на материалното стимулиране са се родили между 2 и 2,5 милиона втори и следващи деца, които без тази мярка не биха били родени", обяснява Ракша.

По данни на руското правителство, през 2026 година броят на рускините между 20 и 29 години ще бъде 7,18 милиона - рекордно нисък показател. И едва към 2038 година ще се увеличи до 9,38 милиона. Тогава вече може да се очаква и ръст в ражданията, предполагат експертите.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес