Очаквано и четвъртият вот на недоверие на кабинета Орешарски не мина. Това стана след две гласувания.
Още: Опозицията удари на МЕЧ с вота на недоверие
Още: Военният министър за F-16: Радев да не се държи като Министерство на отбраната в сянка
При първото гласуване "за" бяха само 93-ма депутати, т.е. парламентарната група на ГЕРБ от 90 депутати в този момент плюс депутатите на Николай Бареков - Светлин Танчев, Румен Йончев и Красимир Стефанов, а "против" бяха 116 народни представители - от групите на БСП и ДПС. "Атака" не гласува. Последва процедура от депутата на ГЕРБ Александър Ненков, който заяви, че часът на това правителство е изтекъл и е редно да се покаже уважение към българския избирател. Това не промени нищо - същият резултат се получи и при повторното гласуване, при абсолютно същите параметри на разпределение на гласовете.
За разлика от друг път сега проблеми с кворума изобщо нямаше. По традиция влизането на Пламен Орешарски и министрите му бяха посрещнати с викове „Оставка”.
Свалянето на кабинета "Орешарски" минаваше през вота на 121 депутати в 42-рото Народното събрание. Парламентарната група на ГЕРБ се състои от 93-ма народни представители. Срещу правителството дадоха предварителна заявка да гласуват и тримата депутати на Николай Бареков.
Още: Радев хапе Борисов за F-16 и Мария Габриел, Борисов: Нещо за "Боташ" казал ли е? (ВИДЕО)
Пет бяха основните мотиви на опозицията за вота на недоверие към кабинета "Орешарски" – липса на визия в енергийния сектор, груба намеса в работата на независимия регулатор ДКЕВР, огромна задлъжнялост и ниска ликвидност между всички участници в енергийната система, липса на прозрачност и публичност при взимането на решения в енергийния сектор и провал на проекта "Южен поток".
Подробни отговори на всеки един от мотивите изложи в началото на дебатите министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който защити политиката на кабинета "Орешарски" в рамките на близо едночасово изказване, което нарече експертно и при което изсипа един куп цифри за сектора.
Още: Адв. Емил Георгиев: Властта в България е в две големи корпулентни ръце
Още: Георги Георгиев: Законът за личния фалит вече е в НС
След дебата Лютви Местан призна, че едва ли кабинетът ще изкара пълен мандат. В нарочно изявление обаче лидерът на ДПС подчерта, че това не значело оттегляне на доверието в кабинета от страна на Движението за права и свободи точно в този момент.
До този момент ГЕРБ бяха внесли три вота на недоверие към правителството на Пламен Орешарски.
На 2 октомври 2013 г. народните представители отхвърлиха първия вот на недоверие към кабинета "Орешарски", внесен от Бойко Борисов и група депутати от ГЕРБ. Тогава 111 депутати бяха "против", 86 "за", 20 се въздържаха. Мотивът беше за провал на правителството в областта на инвестиционното проектиране. На 10 октомври 2013 г. депутатите от ГЕРБ внесоха втори вот. Този път заради провала в политиката на регионалното развитие и инвестициите. На 17 октомври вотът бе отхвърлен.
Още: Самолетът на Вучич за Русия минава над България. Премиерът: Нищо необичайно
Още: Борисов е питал Пеевски дали контрабандният канал в Пловдив е негов (ВИДЕО)
Трети вот на недоверие бе внесен от ГЕРБ за политиката на кабинета в сектор "Сигурност". И този вот не мина. Гласуването беше на 12 февруари 2014 г. Със 116 гласа "против", 93 – "за" и 8 - "въздържали се" депутатите отхвърлиха вота.