"По-лесно се работи без "Спаси София": Терзиев убеден, че искат да го свалят с транспорта и с боклука

23 май 2025, 11:16 часа • 1162 | прочитания

"По-лесно се работи без “Спаси София”, защото сега е ясно кой е в управление и кой в опозиция. За щастие, не станах циник. Продължавам да вярвам, че има по-правилен начин да се прави политика, която е градивна и съзидателна, а не такава, на каквато сме свикнали - разрушителна, в която всичко се свежда до грозни обиди и квалификации, а не върху общата цел да направим нещо добро."

Това каза в интервю за "24 часа" кметът на Столична община Васил Терзиев след първата голяма криза за управлението на София, а именно - транспортния хаос и намесата на правителството в прекратяването на незаконната блокада на наземния градски транспорт. По думите му начинът, по който е било взето това решение, е обиден и за софиянци, и за институциите.

"Как един партиен лидер, който много често не познава хората, с които му се налага да работи, ги привиква и дава инструкции за централния бюджет. Уж няма пари, а изведнъж те се появяват. Прави се без никаква мисъл какво значи този акт освен популизма на днешния ден. 15-те милиона са помен с чужда пита, защото тези средства няма да ги има следващата и по-следващата година. Още през октомври-ноември ще имаме затруднения да плащаме и заплати", обясни той.

Още: Ваня Григорова обяви, че вече няма интерес към делото за избора на Терзиев

Снимка: БГНЕС

Терзиев отново разкритикува Борисов и подчерта, че трябва многогодишен хоризонт какво струват действията във всяка система, създаваш ли несправедливости, или ги решаваш. "Затова не съм прекалено въодушевен от тази помощ. Тя е мечешка услуга", обясни той.

Още: По-скъпи билети за градския транспорт в София: Отговори дали е неизбежно

Задава ли се нова криза?

"Два от най-удобните начини да се окаже натиск и евентуално да се свали кмет са чрез транспорта и боклука, две от най-ключовите системи за един град. С транспорта за момента не се получи, но отсега синдикатите започват със загрявка, че действията им ще се повторят през януари, ако не бъдат удовлетворени неразумните искания за 500 лв. увеличение за 2026 г. и 600 за 2027 г. Ясно казах, че няма начин това да се случи. И минаваме към следващия епизод с боклука. Двете фирми са на Румен Гайтански - Вълка", каза още Терзиев по повод напрежението по темата със сметосъбирането и действителните заявки то да спре да се изпълнява съвсем скоро.

Според градоначалника София има предизвикателства от ден първи заради заварените договори, а екипа на Терзиев е направил всичко възможно те да се изпълняват, да се върши реална работа и да се подобри услугата. "Но битката е жестока, и то не само с фирмите за сметосъбиране, а и с тези за оползотворяване, с които се съдим, защото отказват да сложат хилядите допълнителни кофи за разделно събиране в града, саботира се депозитната система, която е толкова важна. Фокусът е насочен към единственото място от цялата система, което наистина работи добре - завода за оползотворяване на отпадъци. Направиха 17 проверки и въпреки гръмките закани не откриха нищо", обясни още кметът.

"А истината е, че всъщност ние спасихме софиянци от криза. Ще се радвам на мълчанието на тези, на които нонстоп това им беше тема - същите, които са знаели, че остават няколко месеца живот на депото до запълване на последната клетка", каза той.

Още: “Сталинистки са методите на Васил Терзиев”: Антон Хекимян за "тоновете" проблеми в София (ВИДЕО)

Снимка: Actualno.com

Относно заплахата на двете фирми Терзиев обеща - има план за действие, ако откажат да чистят. "Няма да оставим градът да затъне в боклуци".

Икономическото мнозинство

По повод липсата на управляващо мнозинство в местния Столичен общински съвет зад себе си, Терзиев описа ситуацията така:

"Общинският съвет е разделен 50 на 50. Понякога съвестта и индивидуалното гласуване на определени хора по дадени теми променя решенията в една или друга посока. Докладът за безобразната смяна на ръководителите на бордовете на транспортните дружества, топлофикация и “Софинвест” мина с 31 на 30 гласа. Други решения като план-сметката и завишените изисквания към оползотворяващите организации - наши предложения, се приеха с 31 гласа. Шарената реформистка част в СОС е горе-долу колкото икономическото мнозинство, нещата се решават буквално от няколко гласа", разказа още Терзиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес