ИТН, които са част от управляващите, алармираха срещу докладчика за Северна Македония в Европейския съюз, тъй като според тях той работи срещу интересите на България. Това стана ясно от изявлението на Станислав Балабанов от ИТН във връзка с готвения доклад на напредъка на югозападната ни съседка по пътя й към Европейския съюз. Става въпрос за Томас Вайц, който е член на групата на зелените и Европейския свободен алианс. На пръв поглед членуването в една или друга партия не изглежда притеснително, но от ИТН алармираха, че в този алианс членува - ОМО "Илинден" - организация забранена в България и която пропагандира наличието на македонско малцинство у нас.
Нелегалното формирование е познато от края на 90-те години на XX век и буквално се състои от шепа хора. Първоначално е регистрирано като политическа партия, но през февруари 2000 г. регистрацията е прекратена от Конституционния съд на Република България, който определя дейността ѝ за противоречаща на Конституцията като "насочена срещу териториалната цялост на страната". Заради отказа на регистрация на партията, България многократно е осъдена от Европейския съд за правата на човека в Страсбург.
Ето защо от ИТН заговориха и за отстраняване на Вайц и призоваха държавата ни да реагира.
Снимка: БГНЕС
По какво личи, че е срещу България?
От ИТН обърнаха внимание на една скандална декларация на Европейския свободен алианс отпреди две седмици. Те я нарекоха антибългарска, тъй като в нея се твърди, че България упражнавя геноцид "над някакъв македонски език", а също така, че България е накарала насила българите в Албания да се определят като българи, а те били македонци.
Припомняме, че позицията на страната ни относно македонския език е категорична, че такъв език не съществува, а става въпрос за форма на българския, а историята е категорична, че този "език" е създаден през 1944 г. след решение на Комунистическия интернационал, за да оправдае създаването на македонска нация. ОЩЕ: Гръцки медии: Македонският език е български диалект
Възникване и развитие на езиковия спор
Макар и да се корени през 1944 година - спорът за езика възниква между България и признатата първо от нас Македония през април 1994 г. Формалният повод е отказът на министърът на образованието и науката проф. Марко Тодоров да подпише на македонски език двустранни споразумения по време на визита в Скопие. Домакините оставят госта да довърши посещението си сам, а дни по-късно македонският президент Киро Глигоров е в София, но така и не се подписват двустранни споразумения. Причината е формулировката за македонския език. България дори предлага двустранните договори и споразумения да се подписват на английски език, но македонската страна настоява за „македонски език”. На практика езиковият спор е временно преодолян със Съвместната декларацията от 21 – 22 февруари 1999 г., подписана от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски.
Езиковият спор не беше решен и с така нареченото френско предложение през 2022 година, но когато България вдигна ветото през юни Народното събрание реши, че нищо от преговорните документи не може да се тълкува като признаване на "македонски език". ОЩЕ: Какво подписахме със Северна Македония?
Призивът на ИТН
"От името на ИТН призоваваме министър-председателя Росен Желязков, президента Румен Радев, както и министъра на външните работи за реакция по темата", каза Балабанов.
Междувременно от партията на Слави Трифонов ще изготвят официална декларация, която ще предложат на всяка една партия в българския парламент, за да може страната ни да потвърди още веднъж позицията си за Северна Македония. "Трябва да имаме ясна позиция и се надявам следващата седмица парламентът да подкрепи такава декларация", каза още Балабанов.
Стана ясно, че евродепутатът от ИТН Ивайло Вълчев е изпратил писмо, в което е изразил притеснения за начина, по който с преминали срещите за доклада на присъединяването на югозападната ни съседка. ОЩЕ: Коалиционен партньор на Мицкоски заплаши да напусне правителството