Росен Карадимов, издигнат от БСП, е избран за нов председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) – ключов държавен регулатор, който следи за честната конкуренция и защитава потребителите от монополни практики. Той получи поста с гласовете на 121 народни представители от ГЕРБ, "Има такъв народ", БСП и подкрепата на "ДПС-Ново начало" на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски.
Кандидатурата на "Продължаваме промяната - Демократична България" Иван Стойнев получи 34 гласа "за", 163 бяха "против", а 19 се въздържаха, с което не бе избран.
Номинацията на Карадимов му беше посрещната с критики от коалицията, които го обвиниха в близост до Пеевски. От БСП отговориха, че Карадимов е бил начело на надзора на ББР, когато премиер е бил Николай Денков. А самият Карадимов си изпусна нервите: "Лилипути", "лешояди" и "милиони за техните олигарси": Карадимов с изпуснати нерви и груба контраатака към Петков и ПП-ДБ
Припомняме, че КЗК е може би най-важният регулатор в държавата, защото отговаря за контрола на обществените поръчки, всички големи сделки за придобивания или сливания. Комисията води проверките по жалби за нелоялна конкуренция и има за задача да търси картели, монополи или други злоупотреби с пазарна позиция.
Кой е Росен Карадимов?
Карадимов е завършил право в Софийския университет и е бил преподавател там. Преди края на комунистическия режим е първи секретар на Димитровския комунистически младежки съюз (ДКМС), а след саморазпускането на организацията оглавява наследника ѝ – Българска демократична младеж.
Бил е депутат от БСП във Великото народно събрание и в 37-ото Народно събрание по времето на кабинета "Виденов". По-късно напуска партията и се присъединява към формациите "Българска евролевица" и "Политическо движение Социалдемократи". В управлението на тройната коалиция е съветник на премиера Сергей Станишев. Още: Единият иска трансформация, а другият да бъде колективен орган: Как Иван Стойнев и Росен Карадимов виждат КЗК?
Още: "Откъде накъде?": Кирил Петков за номинацията на Росен Карадимов (ВИДЕО)
През 2022 г. става член, а после и председател на надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР), назначен от тогавашния служебен министър Александър Пулев. Като ръководител на надзора Карадимов защитаваше тезата, че банката трябва да подкрепя големи инвестиционни проекти, заявявайки, че не е редно "да имаш оръдие, а да го използваш за лов на пъдпъдъци".
През 2024 г. той заема поста министър на иновациите и растежа в служебния кабинет на Димитър Главчев (ГЕРБ), където координира подготовката на изборите през октомври същата година, обявяване неведнъж за едни от най-нечестните избори в историята на демократична България. Остава на поста до януари 2025 г., а през февруари е номиниран от БСП за председател на КЗК.
Той е сочен като кадър на Пеевски и заради делото за фалита на Корпоративна търговска банка. При разпити на свидетелката Юлия Илиева, която е била касиерка във фирмите около банката, тя се сеща за Росен Карадимов, който идвал "всеки месец за 10 хил. евро на ръка".
Останалите членове
Още: КЗК ще проверява защо са се повишили цените на храните
За заместник-председател на Комисията за защита на конкуренцията беше избран бившият депутат Радомир Чолаков, предложен от ГЕРБ. Неговата кандидатура получи 122 гласа "за", 89 "против" и 5 "въздържали се".
За членове на комисията парламентът избра Мирослава Христова, Валерия Герова и Емилия Колева – всички номинирани от ГЕРБ, както и Димитър Данаилов от "Има такъв народ" и Жельо Бойчев от БСП.
Дебатът
По време на дебатите Мартин Димитров от ПП-ДБ подчерта значимостта на КЗК като ключов регулаторен орган. Той заяви, че това е "крайъгълен камък, който, ако не работи – никой друг не може да свърши неговата работа". Според него новото ръководство трябва да следи цените на храните в България спрямо тези в ЕС, за да се откриват пазарни изкривявания. Той уточни, че ролята на КЗК не е да регулира цените, а да гарантира конкуренцията.
Драгомир Стойнев от БСП отвърна, че потребителите у нас са поставени в неравностойна позиция спрямо големите търговски вериги, които налагат надценки от 70-80%. Той заяви: "Трябва да има хора, които да се опълчат и да защитят родното производство", визирайки Карадимов.
Костадин Костадинов от "Възраждане" заяви, че според партията му регулаторите в България не изпълняват реална регулаторна дейност: "Една част съществуват като пенсионерски санаториуми, където пускат политически пенсионери, за да получават големи заплати, след като им е отминала политическата кариера". Той предложи КЗК да бъде структурирана към съществуващо министерство и настоя за намаляване на броя на министерствата. От "Възраждане" се обявиха против всички номинации.
Кирил Петков определи подкрепата за Росен Карадимов като "грях". Атанас Атанасов от БСП му отговори, че Карадимов е запазил всички кадри на ПП-ДБ, когато е назначен за председател на Надзорния съвет на ББР в правителството на Гълъб Донев, и че по време на кабинета на Николай Денков той е останал на поста си.