"Кандидатурата на проф. Николай Габровски е изненадваща, но и сериозна. От гледна точка на политиката обаче това е случаен човек. Той не е бил в ситуация да взема политически решения, да създава политическо доверие между толкова разделени в позициите си политически формации".
Още: Настроенията преди вота на недоверие: ПП-ДБ изглежда няма да го подкрепят
Още: В ГЕРБ не се притесняват от вота на недоверие
Това каза пред БНР политологът Христо Панчугов. Припомняме, че неврохирургът и заместник-директор на "Пирогов" Николай Габровски е номинацията на ГЕРБ за премиер. Кой е Габровски четете тук.
По думите на Панчугов трябва да се разбере политическата програма на следващия кабинет - дали в дневния ред могат да се разпознаят и други политически формации.
"Който и човек да беше поставен в тази ситуация, щеше да има големи затруднения. Не е ясно дали може да бъде генерирана политическа подкрепа, но проф. Николай Габровски може и да се окаже и успешен политически ход".
Още: Седем пъти по-скъпо? Скандал с обществена поръчка за над 2 милиона лева за брошури и календари
Още: Петър Чолаков: Пеевски и Борисов заедно си разпределят порциите
Политологът посочи, че българската политика е докарана до ръба на противопоставянето и тя не може да понесе повече конфликти:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Искаха да назнача за зам.-кмет бивш депутат": Кметът на "Младост" за "кадровите банки" в ПП
Още: "Дадох много левове за успеха на партията": Диана Дамянова проговори за "Продължаваме промяната"
"Невъзможността да се подходи отговорно към процеса на съставяне на управление ще направи заложник всеки човек, който влезе в идеята за този кабинет на малцинството. Заложник на политически интереси. Необходима е саможертва в такава ситуация".
По думите на Панчугов най-вредното, което се е случило през последните два месеца, е - докато политическите формации са се правили, че водят политически разговор за управление, президентът е наложил собствен дневен ред и се е превърнал в човека, който решава кога ще се провеждат парламентарни избори и който държи сметка на политическите формации за начина, по който гласуват в парламента.