Със 196 гласа „за“ и 35 гласа „против“, 34 от които от БСП и 1 независим, беше де факто прието да бъде разделен на две колегии Висшия съдебен съвет (ВСС).
Предложението на Комисията по конституционните промени засягаше чл. 129, като там се предлагаше съдиите, прокурорите и следователите да се повишават, понижават, преместват и уволняват от съответната колегия на ВСС – съдийската за съдиите и прокурорската за прокурорите и следователите. АБВ предлагаше тези действия да се извършват от Пленума на ВСС, т.е. не от отделни колегии, но оттегли това предложение (чл. 129, ал. 1 от Конституцията). Разделянето на две колегии няма да помогне, вкупом опонираха от БСП, а червеният депутат Филип Попов заяви, че Радан Кънев директно иска да се дели корупцията на „прокурорска“ и „съдийска“.
Предложения, които не бяха разгледани заради отказ от разглеждане от Комисията по конституционните промени
Такива предложения имаше основно от Реформаторския блок. Ето какви бяха те:
1. Реформаторите поискаха да е възможно да се обжалват всички административни актове пред съда, а не както беше досега – всички, с изключение на изрично посочените със закон (чл. 120, ал. 2 от Конституцията).
2. Не беше пропуснат поста на главния прокурор – Радан Кънев и компания предложиха обвинител номер едно на България да не упражнява методическо ръководство върху останалите прокурори (чл. 126, ал. 2 от Конституцията).
3. По отношение на прокуратурата беше направено и предложение за създаване на зам.-главен прокурор, който да се бори с корупцията, да се избира с 2/3 от членовете на ВСС, да има петгодишен мандат и да е независим от главния прокурор (нов член 126а от Конституцията).
4. Реформаторите пожелаха и мандатът на председателите на ВАС, ВКС и главния прокурор да бъдат намалени до пет години, а не седем, както досега (чл. 129, ал.1 от Конституцията).
5. Те предложиха и ВАС да не се произнася „до актове на Министерския съвет и министрите, които постановяват като орган по назначаването“ (чл. 125, ал. 2 от Конституцията), както и прокуратурата да не може да предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове (отмяна на чл. 127, т. 5 от Конституцията). Как може народен представител да предлага това, възмути се лидерът на БСП Михаил Миков, като посочи, че така държавното обвинение няма да може да спира незаконосъобразни актове на централната и местната власт. Става въпрос за търговски спорове, опонира депутатът от Реформаторския блок и ДСБ о.з. ген. Атанас Атанасов, но Миков не се съгласи с тази гледна точка.
6. Реформаторите поискаха и съдиите от ВКС и ВАС, както и прокурорите от ВКП и ВАП да се освобождават на 69-годишна възраст, а не на 65-годишна, както досега (чл. 129, ал. 3, т. 1).