Проблемът с нелегалните имигранти вече се превръща в сериозен въпрос от обществено значение. Държавата среща огромни трудности с все по-голямата вълна от бежанци и нелегални имигранти, а критиките валят от всички страни – защо българското правителство не може да се реши задачата?
Още: Атанас Атанасов: В нашите среди Радев го наричат "Президентът Боташ"
Още: Кои са по-сериозните въпроси за България от еврозоната? Експертен анализ (ВИДЕО)
Разследване на bTV показа, че освен всичко друго, имигрантският проблем има още едно измерение – влизащите в България хора стават жертви на измамници, които се представят за адвокати и които вземат пари, за да настаняват кандидат-бежанците на места извън лагерите. Тези места обаче се оказват фиктивни.
Освен измамата с парите – между 150 и 600 евро на човек, кандидат-бежанците се изправят и пред друг проблем – по закон са задължени да живеят на посочения адрес и са в нарушение, ако не могат да бъдат намерени там.
Блогърът Иво Божков, който е работил по темата с френски журналист от вестник „Монд”, обясни, че в случая предимно става дума за семейства, които искат да избягат от лошите условия във фургонния лагер в Харманли. „Той има капацитет за 700 души, а там вече са настанени около 1100 и много хора спят в палатки”, обясни той. Божков обясни, че до момента много малък брой от търсещите закрила в България са получили статут на бежанец, който позволява търсене на убежище в целия Европейски съюз.
Още: Радев обвини Киселова и мнозинството в нарушение на Конституцията
Адвокат Надежда Колева, която живее в Харманли и е член на адвокатската колегия в града, обясни, че няма информация за свои колеги, които да се занимават с тази практика. Директорът на транзитния център в Пъстрогор Жельо Желев пък потвърди за около 200 души, напуснали този дом само за миналата седмица. „Не е наше задължение да проверяваме тези външни адреси”, отбеляза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Желязков е уверен в стабилността на кабинета и гледа към пълен мандат (ВИДЕО)
Сигнал за подобни злоупотреби от Българския хелзинкски комитет до прокуратурата и адвокатските колегии в София и Хасково има още от 17 септември. От организацията не посочват имена, но подчертават, че имената могат да бъдат открити в документациите на центровете, откъдето са изведени кандидат-бежанците. Те могат да бъдат изисквани от дирекция „Миграция” към МВР или от Държавната агенция за бежанците, която отговаря за транзитните центрове.
"Натирването" на бежанци - мълчалива политика на Турция
Според журналиста Панчо Ангарев потокът от бежанци към наша територия вече е държавна политика на Турция. Освен хората, които прекарват бежанците, в „операциите” се включват и турски гранични полицаи, които буквално ескортират мигрантите до границата.
Още: "Стигнахме до там да обругаваме българския лев": Йотова яхна популизма и страховете
Още: "Есе с емоции и критики": Екатерина Михайлова посече правно и политически референдума на Радев
„Това е заради тяхната „тънка червена линия” – те вече са приютили 600 000 бежанци от Сирия и казват, че нямат повече място”, обясни Ангарев.
Иво Божков, който също е работил по темата, разказа за два мотела буквално на границата на Турция с България, където мигрантите преспиват, а после преминават браздата.