В праховите бури на Марс се раждат мълнии
Модел с висока резолюция въз основата на данни от инструмента OMEGA на спътника Mars Express, помогнал да се изясни как гъста прахова буря може да се нагрее от слънцето и да затопли бързо околната атмосфера. Тъй като горещият въздух се издига, тези участъци се изстрелват нагоре буквално като стартираща ракета. Оттук и наименованието на този вид вертикален транспорт – „реактивни прахови бури”, измислено от Аймерик Спига и колегите му от института „Пиер Симон Лаплас” във Франция.
Откриха подземно езеро на Марс?
Докато марсоходът "Кюриосити" продължава да привлича вниманието на медиите, останалите мисии на Марс откриха нещо изумително. Става ...
Прахът достига височина 30–40 км за броени часове, развивайки скорост от над 10 м/сек. Това е доста по-бързо от скоростта на конвекцията (0,1 м/сек) по време на обикновена буря. Но тъй като прашинките се търкат една в друга, „реактивните бури” теоретично могат да доведат до фантастични мълнии.
На Земята подобно нещо е невъзможно – най-вече поради това, че марсианската атмосфера е около сто пъти по-тънка от нашата, тоест, поглъщайки слънчевата светлина, тамошната прах се нагрява по-бързо и излъчва по-ефективно.
Снимки на Марс, направени с апарата Mars Global Surveyor преди, по време и след „реактивни прахови бури.
Все пак може да се даде аналог – големите концентрации на водни капчици в буреносните облаци освобождават скрита топлина, като предизвикват силно вертикално движение и формират огромни, високи образувания, наречени купесто-дъждовни облаци.
Снимка: © NASA
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Редактор:
Евгения Чаушева