Независимостта на съда е в основата на европейската цивилизация. Това заяви от трибуната на Народното събрание министърът на правосъдието в оставка Христо Иванов.
Той коментира думите на лидера на ДПС Лютви Местан, който попита: "За година и половина какво реформаторско имаме – едно голямо нищо и то трябва да бъде запълнено от новия правосъден министър".
"Поправките, които днес бяха приети, в огромната си част са един успех, една положителна стъпка", каза Иванов. Той заяви, че това е факт, който не бива да "бъде замъгляван". С последващите промени в Закона за съдебната власт предстои да се направят важни промени в начина на работата на органите на съдебната власт в областите доверие, бързина и сигурност, каза още той.
Народното събрание (НС) прие днес на трето четене законопроекта за промени в Конституцията, отнасящи се инициираната съдебна реформа. Гласуването беше поименно, като се разгледа целия текст, без да се правят редакции по текста.
"Господин Местан обоснова своята аргументация с отправната точка, че независимостта на съда била въпрос на различна интерпретация в Европа", каза днес Иванов. Той коментира думите на Местан, че в различните европейски държави има различни стандарти в съдебната система.
Независимостта на съда е в основата на европейската цивилизация. Това е крайъгълният камък на цялата европейска цивилизация", заяви още Иванов. Според бившия правосъден министър този крайъгълен камък е бил отхвърлен с прието разпределяне на квотите във Висшия съдебен съвет (ВСС).
"Ако се беше приело вашето предложение за съотношение в съдийската колегия 8:5, съответно 6:6 в прокурорската и съгласявайки се с подхода Ви, че не трябва да се броят административните ръководители, щяхме да имаме отношение 6:5 в полза на съдиите и 5:6 в полза на парламентарната квота. Това означава пряк парламентарен контрол върху магистратите прокурори, което е накърняване на принципа на независимостта на съдебната власт“, аргументира се обаче лидерът на ДПС.
"Господин Местан удобно забравя едно последващо решение на Конституционния съд от 2005 г., който той казва, че макар и съдът, прокуратурата и следствието да са представени като част от съдебната власт, те не могат да бъдат равнопоставени“, каза обаче правосъдният министър в оставка.
"Носител на съдебната власт е съдът", подчерта Христо Иванов. Разлики между тяхното третиране трябва да бъдат направени, каза още той.
С промените в Конституцията Висшия съдебен съвет (ВСС) се разделя на две колегии – прокурорска и съдийска, а членовете му се избират с квалифицирано мнозинство. Министърът на правосъдието Христо Иванов подаде оставка, след като парламентът гласува промените в Конституцията на второ четене, които запазват като цяло правомощията на главния прокурор. С "прокурорски" поправки във Висшия съдебен съвет се дава превес на прокурорската квота над парламентарната.
"Казахте, че съм оставил пълна нула като закони. Позволете ми да коригирам това изказване, защото е хубаво да се знае. Законът за съдебната власт адресира голямата част от препоръките в мерки на стратегията. Не го внесохме, защото изчакахме да мине обсъждането на Конституцията. Моята наследница ще продължи този проект и нашите решения. Ще прецени кое от тях да внесе. Това не е нула“, заяви днес от парламентарната трибуна Христо Иванов в отговор на Лютви Местан.
"Намирам за абсолютно смешни твърденията, че цел на моята работа е смяна на лицата в съдебната система", заяви също Христо Иванов.
Според него идеята, че един министър на правосъдието може да се бори с един главен прокурор е абсурдна. "Нека работим за това никой никога да не може да иска да има свой Филчев", подчерта Христо Иванов.
Същевременно според Лютви Местан последващи обсъждания за съдебната система и мястото на прокуратурата в нея трябва да се разгледат от Велико Народно събрание и няма да минат без "конструктивната роля на ДПС".