Екоминистерството обмисля въвеждането на ограничения за продажбата на въглища с високо съдържание на сяра и пепел, които са основният замърсител на въздуха. Целта е да се подобри качеството на атмосферния въздух, който в момента наднормено се замърсява в 29 общини, сред които и София, поне от 2007 г. и заради това, че една пета от жителите на страната дишат прах, серен и въглероден двуокис над разрешените от евронормите количества, от Брюксел заведоха наказателна процедура срещу страната ни още през 2010 г., предаде Mediapool.
И макар местните власти да разработиха програми за справяне със замърсяванията, България е изправена пред влизане в съда на Европейския съюз в следващите месеци. Причината е, че някои от общините не спазват изпълнението на програмите, включващи миене на улиците, изграждане на зелени пояси и смяна на остарелия градски транспорт. Освен това към общините, идентифицирани от ЕК като наднормено запрашени, се прибавят нови, което е обезпокоително, съобщи Иван Ангелов, шеф на дирекция "Опазване на въздуха“ в Министерството на околната среда и водите.
Очаква се най-голяма съпротива и от страна на хората, и от страна на бизнеса, срещу забраната на продажба на нискокачествени въглища, които обаче са сред най-купуваните от населението, защото са най-евтини. А около 20 процента от населението у нас се топли с въглища. Още 35 на сто се греят на дърва, които не нанасят толкова щети, но и те, когато са мокри, изхвърлят с над 40% пепел повече, отколкото когато са изсушени по естествен път, така че за дървата се обмисля въвеждане задължение да са сухи при продажба.
Кога ще стане факт спирането от продажба на въглищата с много сяра и пепел още не е решено, тъй като в екоминистерството са наясно, че ще засегнат много бизнес интереси, а и хората с ниски доходи трудно ще възприемат мотивите за опазване на околната среда и ще трябва широка кампания за разяснения, че всъщност няма да им излезе много по-скъпо минаването на висококалорични въглища или екобрикети, защото реално ще им трябват по-малки количества за отопление, обясни Иван Ангелов.
Идея за въвеждането на стандарти за качество на въглищата за бита беше лансирана още в началото на 2014 г., но явно вече започва да се избистря.
Ангелов обясни, че предстоят реални тестове за горене на различни видове въглища в различни видове печки и ефектът от това върху въздуха, за да се реши до месеци дали и от кога да се въведе ограничението на въглищата пепеляк. При всички положения обаче ще има отлагателен период на това ограничение, за да може пазарът да се изчисти от наличните количества такива въглища и фирмите, които се занимават с добив и продажба, да не претърпят загуба, обясни шефът на дирекция "Въздух“.
Въглищата с високо съдържание на пепел и сяра у нас обаче се добиват основно от мините на бизнесмена Христо Ковачки. Именно затова се очаква той и неговите дружества да бъдат най-потърпевши.
Всъщност първоначално ограничението на въглищата с високо съдържание на сяра и пепел ще се въведе за плащането на енергийните помощи за социално слабите. „Има логика държавата да откаже да дава пари за нещо, което я замърсява“, коментира министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
Затова се предвижда от хората, които получават помощи за въглища, да се изисква да купуват екобрикети или въглища с ниско съдържание на сяра и пепел и парите ще им се дават само при представени фактури за такъв вид гориво. Това обаче няма да стане в предстоящия отоплителен сезон, тъй като социалното министерство вече е направило разчетите за финансирането, а и трябват известни промени в наредбата за отпускане на енергийните помощи, обясни Ангелов.