Разследването срещу кмета на Варна Благомир Коцев е политическа репресия. Все повече се приближаваме към някакъв вид авторитаризъм. Вижда се, че публични държавни институции се използват за разчистване на сметки с политически опоненти. Това често се случва в Турция. България обаче се намира в ЕС. Това коментира политологът доц. Милен Любенов в ефира на Нова телевизия. Според него институциите в Брюксел трябва да реагират, иначе „вървим в една доста опасна посока“.
ОЩЕ: "Не знам къде е Диан Иванов, липсата на доказателства е демонстративна": Говори адвокатът на Коцев
Има произвол
От своя страна политологът Христо Панчугов заяви, че има разпад на институциите. "Безспорно говорим за произвол когато става дума за съдебните и разследващите органи в България. Усещането, че няма правосъдие в държавата е стандарт. Смисълът на протестите не е просто в това да защитят Благомир Коцев, а да създаде основа за политическо представителство, което да смени модела", посочи той.
ОЩЕ: По голямата корупция не се работи сериозно, хората търсят "ново спасение" : Проучване
По думите му има хора, които биха искали съдебната система да заработи добре. "Въпросът е къде са те и как участват в процеса, както и защо не са част от изземването на влиянието от неформалните ръце. Липсата на контрол и отделеността на системата, също и липсата на отчетност и финансов ресурс са ключови фактори", подчерта Панчугов.
ОЩЕ: Искаме си кмета! Варна и София се вдигнаха в защита на Благомир Коцев (ВИДЕА)
Според Любенов липсва политическо лидерство. "В обществото има потенциал и желание за промяна, въпросът е как да се консолидира. За това е много важно лидерството в тази фрагментирана среда, но това много трудно може да се случи. Необходима е много широка антикорупционна коалиция - както между партии, така и между граждански организации. Излизат с цели за борба с корупцията, но щом влязат във властта, спират", отбеляза той.