Група климатолози под ръководството на Арт Овереем от холандския университет Вагенинген предлагат интересна идея – според тях е възможно интензивността на валежите да бъде измервана според нарушенията на сигнала в мобилните комуникации. Статия с подробни пояснения на идеята си специалистите публикуваха в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
Още: Рублени*, време е за истински референдум: В ЕС или при Путин
Още: Подводни тунели vs. българските провали: Кой строи бъдещето и кой краде време
Конкретната идея на учените е за измерването да се използват сигналите, излъчвани от приблизително 8000 базови станции на мобилните оператори в Холандия.
За целта ще бъде приложен специален алгоритъм. С него ще се измерва забавянето в разпространението на сигнала, както и промяната на силата му при различни климатични промени – при дъжд, при градушка, снеговалеж и т.н. Това, което ще бъдат анализирано, е промяната в силата на сигнала на излъчвателя и приемника.
Идеята на учените е елементарна. Тя се състои в това, че молекулите на водата в различните валежи поглъщат част от енергията на микровълните. Това намалява силата на сигнала, излъчван от предавателите в мобилните мрежи. Съответно колкото по-драстични са промените в сигнала, толкова по-интензивни са валежите.
Още: Съдебната система процъфтява - финансово
Още: Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред
Климатолозите вече са извършили предварително проучване, събирайки данните от 2400 базови станции на холандски мобилни оператори. При всички тях е измерен излъчваният сигнал, а получената информация е обработена с помощта на специалния алгоритъм. На базата на обработените данни е създадена максимално точна карта на валежите, паднали на територията на Холандия. Това предоставило възможност да бъде извършена оценка на общото количество валежи в страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кое е по-умно - капачки за буркани или да си модернизираме оръжията?
Още: Първи Парад на победата с памперси: Шест дни до развръзката
Използваният алгоритъм дава още едно предимство на учените. Чрез него може в режим на реално време да се определя преместването на фронтовете с валежи.
Към момента наблюдението на количеството валежи се извършва чрез плювиографи или дъждомери. Според изследователите количеството на такива устройства в ЮАР, европейските страни и Африка от 1989 г. до 2006 г. е спаднало с 50 процента и ежегодно броят им продължава да намалява. Учените са на мнение, че новият метод ще позволи измерването на интензивността на валежите в цяла Европа, както и в редица други страни, в които има необходимия брой базови станции на мобилни оператори.
Редактор: Анна Маринова
Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование