През изминалата година една от най-престижните в световен мащаб рекламни кампании, свързани с тези нахални животинки – комарите, гласеше, че ултразвук, добавен към излъчването на сигнала на радиостанциите, отблъсва насекомите и по този начин няма да има нахапани от тях слушатели. Дали се случва точно това? Ето какво пише BBC по въпроса.
Още: Рублени*, време е за истински референдум: В ЕС или при Путин
Още: Подводни тунели vs. българските провали: Кой строи бъдещето и кой краде време
Идеята е изключително проста. Вече не е нужно да се използват различни предпазни кремове, химически препарати или дим, звучеше информация от бразилската радиостанция Band FM. Необходимо е само да се намирате близо до радиоприемника и няма да бъдете нападани от комари, съветваха от ефира. През април тази година към излъчваната в ефир музика станцията добави високочестотен 15-килохерцов звук, неразличим за по-голямата част от хората. Предполагаше се, че той ще изплаши насекомите и слушателите ще могат да стоят на открито, без да се страхуват от комарите. Учените обаче моментално изкритикуваха идеята и я обявиха просто за рекламен трик за привличане на повече слушатели.
«Не съществува никакво научно доказателство, че ултразвукът плаши комарите», коментира етимологът Барт Нолс, оглавяващ Холандския фонд за борба с маларията. Учените припомнят и друга информация – през 2010 г. са били обобщени 10 изследвания по въпроса, доколко въздействат ултразвуковите устройства върху комарите. Изводът гласи, че «устройствата не притежават свойства за предотвратяване на ухапвания от комари и не се препоръчва тяхното използване».
Специалистите също предупреждават, хората да не разчитат, че по този начин могат да се предпазят от малария. Те напомнят, че ако в страните, където е разпространено заболяването, започнат да разчитат за предпазване само на ултразвук, това ще бъде истинско безумие. Хората е необходимо да продължат да използват различни кремове и противомаларийни препарати. В противен случай ще изложат себе си на сериозен риск, напомнят учените.
Още: Съдебната система процъфтява - финансово
Още: Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред
Бразилската радиостанция не е първата в света, която добавя ултразвук към радиосигнала си, но досега подобни идеи оставаха слабо реализирани и слабо известни. Сега от Band FM уверяваха, че «според изследванията звук с честота 15 килохерца имитира шума, издаван от водните кончета, които са смъртоносна заплаха за насекомите». В действителност шумът от крилата на водните кончета е на съвсем други честоти – от 20 до 170 гигахерца, предупреждават учените.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кое е по-умно - капачки за буркани или да си модернизираме оръжията?
Още: Първи Парад на победата с памперси: Шест дни до развръзката
В разрез с предупрежденията на специалистите в света съществуват много доволни потребители, закупили си устройства за прогонване на комари чрез ултразвук. От компанията LG имат и друго предложение – климатик с добавен ултразвук за отблъскване на насекоми. Електронният гигант потвърждава, че средно за 24 часа устройството прогонва 64 процента от женските комари, пренасящи малария. Използваните от уреда звуци обаче са доста по-високочестотни от 15 килохерца – те са от 30 до 100 килохерца. Все пак и от компанията напомнят, че климатикът на трябва да се използва като единствено средство, предотвратяващо малария.
В заключение, съветват специалистите, използвайте при желание ултразвукови устройства срещу комари, но задължително прибягвайте и до традиционните противомаларийни средства. Така ще сте сигурни, че няма да се заразите с опасната болест и нахалните насекоми ще останат на разстояние от вас.
Редактор: Анна Маринова
Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование