Държавите членки на ЕС одобриха процеса, целящ нормализиране на отношенията с Куба, които са замразени повече от десет години, за да окуражи Хавана за продължи реформите в областта на човешките права, предаде БГНЕС.
Още: Първи данни: Сработиха ли митата на Тръмп във Великобритания?
Още: Мелания Тръмп: Къде е първата дама на САЩ? Разкрития колко време (не) е прекарала в Белия дом
Външните министри на 28-те държави членки, които проведоха среща в Брюксел, одобриха започването на преговори, които трябва да завършат със сключването на "споразумение за политически диалог и сътрудничество" с островната държава, управлявана от президента Раул Кастро.
"Надявам се Куба да се възползва от предоставената й възможност", заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън. "Това не означава скъсване с водената в миналото политика, ние държим да подкрепим реформите и процеса на модернизиране на Куба, като същевременно продължаваме да изразяваме безпокойството си относно човешките права", допълни Аштън.
Процесът може да продължи "една-две години", ако се води в конструктивен дух, съобщи високопоставен европейски представител. Споразумението трябва да позволи "стимулиране на търговията и икономическите отношения", главно в областта на туризма, между Европа и Куба.
Още: Тези държави ще оцелеят, ако изкуственият интелект се обърне срещу неблагодарните хора
Още: Политически анализатор припадна на живо по телевизията (ВИДЕО)
ЕС прекрати сътрудничеството си с комунистическия остров през 2003 г. заради репресиите спрямо опозицията, при която 75 дисиденти получиха тежки присъди, но вече са освободени. След възобновяването на диалога между двете страни през юни 2008 г. бяха сключени редица двустранни споразумения между Куба и петнадесетина държави членки на ЕС.