Рио, раздвоеният град

16 юни 2014, 09:40 часа • 44753 | прочитания

Принципно Рио можеше просто да бъде едно фантастично място за футболните запалянковци. Само че жителите на бразилската метрополия определено не се отнасят еднозначно към Световното първенство.

Още: Първи данни: Сработиха ли митата на Тръмп във Великобритания?

Още: Мелания Тръмп: Къде е първата дама на САЩ? Разкрития колко време (не) е прекарала в Белия дом

Рио де Жанейро е раздвоен и това не е изненадващо. Градът е място на огромни контрасти: безкрайни плажове и внушителни хълмове, лъскави небостъргачи и западнали фавели, буйна енергия и скучно ежедневие. Но ако има нещо, което действително раздвоява душите на кариоките, това е Световното първенство по футбол.

Засега настроението не е най-ведрото - хората в Рио имат да решават делнични проблеми. И е разбираемо, че тези, които празнуват, са най-вече чуждестранните фенове. От разговорите с местните жители става отчетливо ясно, че въпросът дали домакинството на Световното първенство на стойност 11 милиарда евро е добро или лошо, няма еднозначен отговор. Не е нужно да знаеш перфектно португалски, за да разбереш как хората оценяват предстоящия мегаспектакъл - немалка част от тях свързват шампионата най-вече с корупцията в институциите и с елита, който злоупотребява с парите.

Бразилците са по-скоро уморени

Още: Тези държави ще оцелеят, ако изкуственият интелект се обърне срещу неблагодарните хора

Още: Политически анализатор припадна на живо по телевизията (ВИДЕО)

Обикновените бразилци /да не говорим за тези от фавелите/ едва свързват двата края. Мнозина дори се опасяват от евентуална победа на бразилския национален отбор - тъй като последвалата еуфория би осигурила преизбирането на Дилма Русеф за президент и би удължила живота на системата, която при подготовката на първенството за добро или лошо раздаде големи по мащаб обществени средства в частни ръце.

Бразилия е сравнително млада демокрация и невинаги е имала гражданско общество, което да е в състояние да потърси отговорност от своите политически лидери. Затова и масовите протести от миналото лято шокираха политиците толкова силно. Изведнъж се оказа, че традиционният наркотик - футболът/ гарниран с малко самба/ - не е достатъчен, за да държи в определени граници възмущението на обществото. Хората се умориха да бъдат покровителствани от една държава, която отделя за инфраструктура смешните 1,5 процента от брутния вътрешен продукт. И са готови да протестират отново.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес