Срещата на партньорите на Съвета на НАТО и на Средиземноморския диалог се проведе в Анкара по-рано тази седмица, в момент, когато Турция и Съединените щати изпитват напрежение във връзка с плана за закупуване на системата за противоракетна отбрана С-400 от Русия и несъгласия за турското сондиране в Източно Средиземноморие.Това пише в своя статия журналистът Бурханетин Дуран от в. „Сабах“.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Дали НАТО, която експертите наричат алианс в криза, може да допринесе за решаването на наболелите проблеми между Анкара и Вашингтон е въпрос с критична важност. Алиансът може да бъде свидетел на по-нататъшно задълбочаване на настоящата криза, ако не успее да помогне на два от най-силните си членове да преодолеят проблемите помежду си.
В речта си при откриването на срещата президентът Реджеп Тайип Ердоган призова всички държави-членки да "зачитат правата на Турция". Той идентифицира общите заплахи на международната сцена и атакува НАТО за това, че пактът не подпомогна турските усилия за неутрализиране на заплахите срещу националната сигурност на страната. Ердоган припомни, че през последните осем години Турция се е занимавала с незаконната миграция, тероризма и отрицателните странични ефекти от гражданската война в Сирия.
Турският президент отбеляза също, че Турция участва в операции на НАТО в Босна, Косово, Македония и Афганистан. "Срещу самото съществуване на НАТО е да се очаква държавите-членки да преодолеят сериозни предизвикателства, като тероризма, едностранно," каза Ердоган: "Очакваме нашите приятели в НАТО да действат само в духа на нашия съюз и да защитават неговите основополагащи ценности. Искаме нашите съюзници да предприемат мерки срещу групи, които те считат за терористични организации. Невъзможно е да се легитимират фалшивите стъпки, които са били предприети под претекст за борба с „Ислямска държава“. Нито пък срещу законните права на Турция и Севернокипърската турска република в Източното Средиземноморие подлежи на обсъждане. Очакваме НАТО да допринесе за намаляването на напрежението.“
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Повечето от посланията на Ердоган очевидно бяха адресирани към Съединените щати, допълва БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Основната причина за напрежението между Турция и Съединените щати е незачитането от страна на Вашингтон на турските съображения за сигурност. Тактическите решения на американците, като например сътрудничеството им с терористичната организация, сирийски филиал на ПКК – Отредите за защита на народа (YPG), накърнява стратегическите интереси на Анкара. Ето защо Ердоган призова НАТО да играе положителна роля в отношенията Турция-САЩ. отношения. С други думи, турският президент напомни на НАТО какво е трябвало да направи и да отговори на непрестанното поставяне под въпрос на позицията на Турция в НАТО. Ердоган също така призова държавите-членки да допринесат за защитата на другите: "Ние ще предприемем необходимите мерки, изисквани от националния ни интерес, като същевременно запазим силната си позиция в НАТО. Връзките, които Турция подхранва с различни страни и региони, се допълват, а не си противоречат една на друга."
Турция е решена да остане част от НАТО и да направи това, което изисква нейните национални интереси. Липсата на отговор на призива на Ердоган само ще допринесе за задълбочаване на настоящата криза в НАТО.
Алиансът, който отбеляза 70-годишнината си миналия месец, е изправен пред много предизвикателства. Най-голямото предизвикателство срещу НАТО е пренебрежението от страна на американския президент Доналд Тръмп към съюза и неговото виждане, че НАТО е остаряла. Това е безпрецедентно в цялата история на организацията.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Бившият посланик на САЩ в НАТО, Дъглас Лют и Никълъс Бърнс, вярват, че НАТО е изправена пред следните предизвикателства: Възстановяване на европейските сили за отбрана, поддържане на демократичните ценности на НАТО, рационализиране на процеса на вземане на решения в НАТО, възпиране на Русия, прекратяване на афганистанската война, пренасочване на партньорствата на НАТО, поддържане на отворена врата от НАТО за бъдещи членове, спечелване на технологичната битка в дигиталната ера и конкуриране с Китай.
Ако НАТО не успее да реши проблемите между Турция и Съединените щати заради господството на Вашингтон над организацията, то допълнително ще задълбочи собствената си криза.