Властите в Иран поискаха от хората да ограничат потреблението на вода на фона на тежките горещи вълни и водната криза в цялата страна, пише британският всекидневник The Guardian. Според националната метеорологична служба, Иран преживява най-горещата седмица за годината, като температурите в някои райони надхвърлят 50°C. В допълнение към екстремните горещини, страната е в сериозна водна криза . Иран е в суша от пет години, като валежите тази година са дори по-малко.
Министърът на енергетиката Абас Алиабади обяви миналата седмица, че се водят преговори за внос на вода с Туркменистан, Афганистан, Таджикистан и Узбекистан. ОЩЕ: Релсите се разтопиха: Ето до какво доведе горещото време на Балканите
In Iran, authorities are urging citizens to reduce water consumption sharply.
— WION (@WIONews) July 21, 2025
As the country battles a severe heatwave and one of its worst water shortages in recent memory, local media report that temperatures have soared past 50 degrees celsius.@JyotsnaKumar13 decodes. pic.twitter.com/ZrkYmsptGJ
Температурите в Иран
Хюсеин Хасан, който е на около 50 години, каза, че в Техеран е толкова горещо и слънцето е толкова силно, че не може да ходи на пряка слънчева светлина. Той каза: „Чувствам, че кожата ми ще изгори. Ризата ми се намокря толкова бързо и предпочитам да се къпя два пъти на ден на тази възраст сред силната жега". Според климатолога Максимилиано Ерера, югозападният ирански град Шабанкаре е регистрирал температури от 52,8°C през уикенда, което е потенциално най-високата температура за годината досега (отчитане от 53°C в Кувейт не е потвърдено). Метеоролозите от Metdesk във Великобритания съобщиха за температура от 51,6°C в югозападния граничен град Абадан на 17 юли, а в близкия Ахваз в понеделник е регистрирана температура от 50,3°C. Град Техеран съобщи за 40°C в неделя, като температурата се повиши до 41°C в понеделник. Хасан каза: „Усеща се, че е повече от 45 градуса по Целзий. Толкова е горещо".
Водната криза в Иран
Страната има стотици язовири, построени от 50-те години на миналия век нататък, но сушата значително е намалила производството им. Това, както и проблемите с инфраструктурата и горещите вълни, доведоха до прекъсвания на електрозахранването в цялата страна.
Най-голямото безпокойство е назряващата водна криза, тъй като резервоарите се изчерпват, а язовир Карадж, който осигурява вода за провинция Техеран, е достигнал най-ниското си ниво.
Причинените от човека климатични промени правят всяка гореща вълна по света по-интензивна и по-вероятна за възникване. Някои от тях, като например екстремната гореща вълна в Западна Канада и САЩ през 2021 г. , щяха да бъдат почти невъзможни без глобалното затопляне. Иранският президент Масуд Пезешкиан отправи остро предупреждение по време на заседание на кабинета в неделя. „Водната криза е по-сериозна от това, което се обсъжда днес, и ако не предприемем спешни действия сега, в бъдеще ще се сблъскаме със ситуация, за която не може да се намери решение“, каза Пезешкиан, според държавните медии.
„Във водния сектор, освен управлението и планирането, трябва да се справим и с прекомерното потребление". ОЩЕ: Властите в Гърция с извънредни мерки в очакване на горещата вълна