Министърът на външните работи на Китай Ван И даде традиционната годишна пресконференция, на която представи основния външнополитически курс на страната.
Още: 25 дни: Аятолахът го няма! Израел е скрил успешни ирански ракетни удари по израелски военни обекти
Още: Заради Газа: ЕС готви санкции срещу Израел
Основен акцент в нея беше развитието на отношенията със САЩ и съвместната борба срещу новия вид коронавирус.
Китайският първи дипломат призова САЩ да не си губят времето в разногласия и да започнат активно сътрудничество в борбата срещу коронавируса.
Според него, предизвиква съжаление фактът, че докато пандемията още не е приключена, политическият вирус вече се разпространява из Съединените щати, като някои хора се ползват от удобния случай да атакуват Китай.
Още: БРИКС срещу Г-7: Пукнатините в алтернативния нов световен ред
Още: "Хамас" предаде положителен отговор на най-новото предложение за спиране на огъня в Газа
Политици от САЩ пренебрегват известни факти и измислят лъжи и конспиративни теории по отношение на Китай, заяви министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой да е новият господар на Близкия изток? Задава се конфликт между съюзници на САЩ
Още: "Каква ирония": Китай помага за руските дронове, но се опари от тях (СНИМКИ)
Призоваваме САЩ да престане да губи ценно време. Китай и САЩ трябва да си сътрудничат по цял комплекс въпроси, които не търпят отлагане, като споделяне на опит и добри практики за засилване на борбата с COVID-19.
Агенция „Блумбърг” цитира Ван И, който предупреди, че има опити Пекин и Вашингтон да бъдат тласнати към „нова студена война”.
„Китай няма намерение да променя САЩ, нито да заменя САЩ” и очаква същия подход и от страна на Вашингтон.
Още: "Приближава потоп": Голямо наводнение може да удари Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Турция гори: Горски пожари обхванаха Измир, хиляди са евакуирани (ВИДЕА)
Отношенията между САЩ и Китай през последните няколко месеца се влошиха драстично. Съединените щати са сред най-тежко засегнатите държави от пандемията на коронавирус, който беше открит за първи път в китайския град Ухан. Двете най-големи икономики в света се сблъскаха по редица въпроси - от търговия до права на човека, като последният ход на Пекин за затягане на контрола над Хонконг доведе до допълнително втвърдяване на тона между лидерите на САЩ и Китай Доналд Тръмп Си Дзинпин.
Китай обяви, че ще подготви законопроект за националната сигурност на Хонконг, който криминализира критиката към централното управление и управляващата партия. Това доведе до протести в административния район, като демонстрантите не се съобразиха с мерките за социално дистанциране.
Държавният секретар Майк Помпео определи идеята за „катастрофална” и подчерта, че това може да принуди САЩ да преразгледат специалния търговски статус на Хонконг.
На днешната пресконференция Ван повтори позицията, че дейността на Хонконг е вътрешна работа на Китай, а принципът за ненамеса трябва да бъде спазван от всички държави.
Според ръководителя на административния район Кери Лам, приемането на закона за националната сигурност на Хонконг няма да засегне правата и свободите на гражданите.
Вижте още:
Си Дзинпин: Китай ще подкрепи разследване за пандемията след овладяването ѝ