Преодолявайки съпротивата на американския Конгрес Саудитска Арабия е на път да получи сериозна пратка американско оръжие на стойност 1,3 млрд. долара. В този арсенал са включени и 13 000 от т. нар. умни бомби. Поръчката вероятно ще бъде изпълнена до края на годината, информира БГНЕС.
Според Fox News огромното количество бомби едва ли ще бъде използвано срещу Ислямска държава (ИД). Критици на сделката с високотехнологични оръжия атакуват саудитците за продължаващата въздушна война, която Рияд води срещу йеменските бунтовници. Саудитските бомбардировки са осъждани от организациите за защита на човешките права, които заявяват, че бойните пилоти на Рияд бомбардират с американски оръжия цивилни граждани. „Президентът Обама е на път да продаде хиляди бомби и бойни глави на правителство, което незаконно взима на прицел цивилни", гласи оценка на Amnesty International.
Досега в продължаващата осми месец бомбена кампания на Саудитска Арабия в Йемен са загинали 5700 души, сред които най-малко 2577 цивилни - 637 от тях са деца, сочат данни на ООН. Други 2,3 млн. души са били принудени от бойните действия да напуснат родните си места. В същото време от Службата на върховния комисар на ООН по правата на човека установиха, че почти две трети от цивилните жертви са причинени от коалиционните въздушни удари.
„С продажбата на оръжие на саудитците , включително и последната сделка, САЩ ще бъдат допълнително замесени в извършването на евентуални военни престъпления в Йемен", гласи оценката на Даниел Ларисън от сп. „Америкън консерватив“. "В същото време, когато саудитците използват американските оръжия в Йемен, те и другите членове на тяхната коалиция оттеглиха малката си подкрепа за кампанията срещу ИД и пренасочват своите ресурси в битка, която считат за по-важна", добави той.
Тази сделка е просто една от дългата поредица оръжейни трансфери, извършвани от САЩ към Саудитска Арабия – общо за 90 млрд. долара от 2010 г. досега, сочат документи на Конгреса.
При поискан коментар от страна на Държавния департамент, чиито служители стоят зад сделката, Саудитска Арабия била наречена „стратегически партньор на САЩ в региона“ и че „поръчването на тези муниции ще възстанови запасите на Саудитска Арабия и ще им помогне да посрещат изискванията в сферата на отбраната за дълъг период от време“.