Възрастните австралийци все още се колебаят за ваксина

21 май 2021, 09:27 часа • 1941 | прочитания

На 21 май Австралия оказа натиск върху хората от населението си над 50 години да направят своята ваксина срещу коронавирус, тъй като се появиха опасения, че колебанието към ваксините може да тласне страната към бедствие, предаде БГНЕС.

Още: "Приятели от стомана": Си Дзинпин извади на показ заблудата на Тръмп, стои твърдо зад Путин (ВИДЕО)

Още: Пакистан отвръща на удара: Експлозии разтърсиха индийската част на Кашмир (ВИДЕО)

Австралия е една от малкото страни в света, която елиминира предаването на COVID-19 от общността, но разпространението на ваксините е бавно, съобщи АФП.

След хронично забавяне на доставката има все повече доказателства, че по-възрастните австралийци са по-загрижени за страничните ефекти от ваксината AstraZeneca, отколкото от заразяване с вируса. „Насърчавам хората над 50 години да се ваксинират”, каза в петък премиерът Скот Морисън, „и ако сте над 70, много бих ви насърчил да го направите“.

„Майка ми го направи, свекърва ми го направи и се справят отлично“, добави Морисън, опитвайки се да облекчи опасенията относно широко разпространените рискове от съсирване на кръвта.

Още: Вучич от Москва: Липсват ми сили и енергия

Още: Генерал от ядрена сила иска да взриви Турция

Световната здравна организация препоръчва продължаване на употребата на препарата на AstraZeneca с аргумента, че ползите далеч надвишават свързания с него рядък риск от съсиреци.

Но според неотдавнашна анкета на Essential Report само 42 процента от австралийците казват, че ще се ваксинират възможно най-скоро, а почти една трета биха приели доза на Pfizer/BioNTech, но не и AstraZeneca.

Анкетата показа забележим скок в колебливостта към ваксинирането сред хората над 55 години от началото на април, когато правителството заяви, че населението на възраст под 50 години ще получи Pfizer, вместо AstraZeneca.

Отделна социологическа анкета за в. „Сидни морнинг хералд” показа подобни резултати.

Още: На фона на бойните действия: Хеликоптер се разби в Индия (ВИДЕО)

Още: Най-модерният и интерактивен "Дисниленд" отваря врати в Абу Даби (ВИДЕО)

Приблизително 25% от 4,6 милиона дози ваксини, разпределени в Австралия досега, не са били използвани. Питър Дохърти, който спечели Нобеловата награда за медицина през 1996 г., съобщи в туит в петък, че ще направи втората доза от ваксинирането си с препарата на AstraZeneca.

Кръвните съсиреци са "със сигурност риск, без който бихме могли да се справим", каза той. "Но един смъртен случай при над един милион ваксинации побеждава 5-10 000 смъртни случая (+ много, много повече при хронични заболявания) на милион, които бихме могли да очакваме, ако вирусът се разпространи тук."

Експерти казват, че успехът на Австралия в елиминирането на COVID-19 може да доведе до самодоволство. Те посочват Тайван като доказателство, че добрите резултати в борба с вируса могат бързо да бъдат загубени. Островът с население от 24 милиона - подобно на 25-милионното в Австралия - е регистрирал над 1000 нови инфекции за пет дни.

Австралия заложи силно на ваксината на AstraZeneca, след като усилията за производство на местна ваксина се провалиха. Оттогава тя увеличи поръчките за ваксините Pfizer и Moderna, които се основават на различната технология иРНК.

Критиците на правителството казват, че бавният процент на ваксинация означава, че границите на Австралия, които бяха затворени през март 2020 г., ще трябва да останат затворени дълго през следващата година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес