Макар Путин да харесва този паралел, независимостта на Косово и актуалните грижи на бившата сръбска провинция не са сравними с положението в Крим и Източна Украйна. Въпреки това развитието в новата държава е показателно.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Както подчертава министър-председателят на Косово Хашим Тачи, бивш командир от Косовската освободителна армия, историческото споразумение със Сърбия - сключено с посредничеството на Европейския съюз - представлява решителна крачки към териториалната интеграция на Косово. По-далечната цел на малката държава, която има само 1,8 милиона население, е присъединяването към Европейския съюз.
Но пътят дотам е дълъг, признава външният министър Енвер Ходжай: "Сега сме в първата фаза. Смятам, че цялостна нормализация на отношенията между Косово и Сърбия може да настъпи едва тогава, когато република Косово и република Сърбия се признаят взаимно".
Разцеплението на Косово
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
В миналото Косово бе част от Югославия, след което стана автономна провинция на Сърбия. През 1999-та, по време на косовската война, се стигна до интервенция на НАТО, след като Съветът за сигурност на ООН установи извършването на най-тежки престъпления срещу човечеството от страна на сръбските войски. Преценката на ООН бе, че съществува опасност от геноцид срещу преобладаващото албанско население.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Интервенцията на НАТО бе извършена без мандат от Съвета за сигурност - заради блокадата на Русия. Но специалистите по международно право подчертават наличието на значителна разлика спрямо положението в Крим и населяваната предимно от руснаци източна част на Украйна: там никога не е съществувала опасност за населението да стане жертва на престъпни украински действия. Мисията на НАТО срещу Сърбия бе подчинена на хуманитарни цели - и когато в крайна сметка контролът над Косово бе поет от ООН, и Русия даде гласа си в Съвета за сигурност.
Въпреки това Косово продължава да има големи проблеми, особено на север, където е концентрирано сръбското малцинство. Повечето сърби в страната отказват да признаят авторитета на доминираното от албанците централно правителство в Прищина. В Косово все още има части на КейФОР, а европейската мисия ЕУЛЕКС продължава да полага сериозни усилия за изграждането на функционираща полицейска и правна система.
Предсрочните избори са на 8 юни
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Факт е и поредният /последен засега/ пример за недостатъчния авторитет на правителството на Тачи: сръбското малцинство, което разполага със значително влияние в парламента благодарение на защитните клаузи, бойкотира сформирането на собствена косовска армия от 5000 души, планирано за 2019 г. Преди десет дни парламентът бе разпуснат, на 8 юни предстоят предсрочни избори.
А и въпреки сближаването със Сърбия, на Косово продължава да му липсва признаването от страна на още пет държави-членки на ЕС - Испания, Румъния, Гърция, Кипър и Словакия. Все пак, както подчертава външният министър Енвер Ходжай, в дългосрочен план Европейският съюз трябва да интегрира всички страни от Западните Балкани, включително Косово: "В политически план Европа ще стане единна тогава, когато и останалата част от Западните Балкани се присъедини към нея. Европейският съюз трябва да мисли дългосрочно - как ще изглежда общността след 10 или 20 години".
А шефът на европейската мисия ЕУЛЕКС Бернд Борхард подчертава: "Ако не окажем подкрепа на тези страни в тяхното по-нататъшно развитие, особено в правен план, неизбежно ще усетим последствията, особено що се отнася до трансграничната престъпност".
Източник: Дойче веле