Реформите в правосъдието, извършването на вътрешните процедури във връзка с договора за решаване на спора за името, осигуряване на по-голяма отчетност и съответен надзор над разузнаването и службите за сигурност, проверка на вътрешните разпоредби за изпращане на въоръжени сили в чужбина... са част от напътствията за влизане в НАТО, които македонското правителство трябва да осъществи за период от 18 месеца.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Министерствата, съгласувано с правителството, ще трябва да изпълнят редица икономически, политически, охранителни и съдебни условия, които трябва да бъдат изпълнени до края на април 2020 година, пише БГНЕС.
В документа, изпратен от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, между политическите условия, които Македония трябва да изпълни, са подчертани редица условия в областта на отбраната и армията. Още от самото начало се подчертава необходимостта да се гарантира, че няма конституционни или законови ограничения, които биха могли да попречат на колективни отбранителни операции, за да се гарантира, че всички стратегически насоки за развитие, трансформация и функционирането на националната система за защита и възможностите са в съответствие с бъдещото членство в НАТО.
Като изискване на НАТО е отбелязано, че македонското министерство на отбраната трябва да започне с изпълнението на плановете за преструктуриране и модернизация на въоръжените сили с цел постигане на планирания военен капацитет и разработване на по-способни, налични и устойчиви сили, способни да допринесат към мисиите на Алианса. Необходимо е да се поддържа ниво на разходи за отбрана, достатъчно за подпомагане на преструктурирането и модернизацията на въоръжените сили, което ще даде ефективен принос за Алианса.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Преговорите между Македония и НАТО се очаква да започнат следващия месец и е възможно да продължат до април 2020 година, когато се очаква финализиране, чрез ратификация от страна на държавите-членки и Македония.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България