"Смърт във Венеция и други новели" - издание за ценители

1910
"Смърт във Венеция и други новели" - издание за ценители
Снимка: Издателство "Колибри"

Излезе от печат "Смърт във Венеция и други новели" – великолепен том с твърди корици, предназначен за ценители на модерната класика и тънкия психологически рисунък на Томас Ман.

Сборникът "Смърт във Венеция и други новели” (превод: Димитър Стоевски, 368 стр., твърди корици, 20 лв.) обхваща пет от най-известните новели на германския писател: „Дребният господин Фридеман“, „Тристан“, „Тонио Крьогер“, „Смърт във Венеция“ и „Марио и фокусникът“. „Смърт във Венеция“ (1912 ) често е определяна от световната критика като най-доброто произведение, написано на немски език. Филмовата версия, режисирана от големия Лукино Висконти, вдъхва нов живот на новелата, а композиторът Бенджамин Бритън пише по произведението опера. И петте новели в сборника се отличават с размисли за противоречивия и мъчителен процес на творчеството, както и с финия анализ на чувствата, с разсъждения за желанието за смърт и за смъртта като безсмъртие. С тези творби, подбрани сред обемистото литературно наследство на Томас Ман, издателство „Колибри“ отдава своята почит към един от великите класици на XX век.

***

Томас Ман (1875 – 1955) е забележителен романист, новелист, есеист, социален критик, филантроп и носител на Нобелова награда за литература за 1929 година. Творчеството му е богато на символи и ирония - неговите романи и новели са известни с ненадминатите си прозрения за психологията на интелектуалеца и артиста. През 1895-98 г. заедно с брат си, бъдещия писател Хайнрих Ман, пребивава в Италия. Още там започва работа над епохалния си роман „Буденброкови“, а публикуването му през 1901 г. го спасява от тежка житейска криза. Задават се години на бърз литературен възход и обществено признание – излиза романът „Кралско височество”, следват прочутите новели, включени в настоящото издание. Другият му знаков роман, „Вълшебната планина“, е публикуван през 1924 година.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КНИГИ:

"Дин Ден" от Иво Георгиев – роман за детството, но не за деца

"Лазар" от Ларш Кеплер – умопомрачителен трилър със смущаващ обрат

"Непокорната" - литературното събитие на 2023 г., излиза у нас

Излиза "Книга за лимфата" от Лиса Левит Гейнзли

"Три сватби и едно предложение" е приказката за силните жени, от която всяка дама се нуждае

"Провокирайки театъра: Кама Гинкас режисира" събира на една сцена на 21 март талантливите Джон Фридман и Явор Гърдев

Британски изследовател пише "Кратка история на България"

Нобеловият лауреат за литература Кендзабуро Ое е починал на 88 години

След над 10 години на сцена емблематичната за Северозапада пиеса "Живак" оживява и на хартия

Писателят Пол Остър е болен от рак

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Книги