Как работи дебитомерът и защо е важен?

07 юли 2021, 17:14 часа • 16950 | прочитания

Сензорът за въздушен поток или т. нар.  “дебитомер” е изключително важен за правилната работа на двигателя компонент. Той е част от електронната система за впръскване на гориво на съвременните автомобили. Намира се между въздушния и всмукателния колектор на двигателя и основната му задача е да измерва количеството въздух, което се всмуква от двигателя. Освен това той доставя информация за въздушната маса към ECU, който след това изчислява колко гориво да се достави, така че да се поддържа правилното съотношение въздух - гориво.

Още: Вратичка за новите коли в ЕС и замърсяването: ЕП одобри

Още: Югославската класика Yugo се завръща

Видове дебитомери и как работят

Два са видовете дебитомери - механичен и електрически.

Първият тип се нарича още “накланяща се плоча”, “опорна плоча” или “въртяща се перка”. Монтиран е във вентилационния канал на двигателя и работи по сравнително прост начин: Клапата се отваря и затваря, въртейки се върху опорна точка въз основа на потока въздух, който преминава през въздухопровода. По този начин управляващият блок може да получи необходимата му информация и да изчисли потока на горивото, който да бъде подаден към инжекторите.

Електрическият тип дебитомер или т. нар. “гореща жичка” се използва във всички съвременни автомобили с електронен блок на управление. Както подсказва и наименованието му, този тип устройство използва гореща нишка, нагрята до 120 градуса по С.

Още: Белият дим от ауспуха може да убие двигателя - какво да проверите?

Още: Каква е разликата между седан и хечбек?

Принципът на работа на електрическите дебитомери може да се опише по следния начин: Телта (нишката), нагрята от резистор се охлажда от входящия въздух и чрез тази динамика се изчислява електрическия ток, необходим за поддържане температурата на горещия проводник. Въз основа на това измерване се изчислява полученото количество входящ въздушен поток. Получените данни се изпращат към блока за управление на двигателя (ECU), който от своя страна изпраща информацията към инжекционната помпа.

Повреждат ли се дебитомерите?

С течение на времето, многократното нагряване и охлаждане постепенно разгражда елемента и той се замърсява.  Когато това стане може да спре да работи напълно или да продължи да работи, но да изпраща неверни данни към ECU.

Симптоми за лош сензор за въздушен поток

Замърсеният или повреден дебитомер не може да измери правилно необходимото количество въздух. Това кара компютъра на двигателя да изчисли неправилно количеството инжектирано гориво. А това от своя страна причинява редица проблеми, свързани с управлението на автомобила. Сред най-често срещаните симптоми за замърсен или повреден дебитомер са:

● Колебания (прекъсвания) или внезапно “дърпане напред” при ускорение на автомобила.

Още: Любопитни факти за електрическите автомобили: Как променят облика на автомобилния транспорт в света

Още: Защитната мрежа на решетката може да бъде проблем

● Проблеми с управлението при спиране, ускорение, липса на мощност

● Черен дим от ауспуха и увеличени вредни емисии и други.

Разбира се, тези симптоми невинаги означават, че проблемът е в сензора за въздушен поток, но ако ги забележите е препоръчително да тествате елемента, за да установите точната причина за възникналите проблеми.

Как се тества дебитомерът?

В съвременните автомобили единственият начин да се тестват тези компоненти е с инструмент за сканиране в специализиран сервиз. Чрез сканирането се измерва количеството въздушен поток при различни обороти в минута. След това се сравняват показанията със спецификациите на работещ сензор. Обикновено отчитанията на дебитомера се измерват на празен ход и ако той е замърсен или повреден показва по-ниски стойности на въздушния поток в сравнение с безупречно работещия елемент. Случва се обаче, макар и доста по-рядко при тестовете сензорът за въздушния поток да покаже по-високи стойности. Разбира се, това също е грешка и трябва да се предприемат съответните мерки.

Смяна на дебитомер

В някой случаи, за да започне да отчита правилно, сензорът за въздушния поток просто трябва да бъде добре почистен. Операцията се извършва в сервиз, където механиците отстраняват дебитомера и го почистват основно със специален препарат.

Ако почистването не помага, тогава се налага елементът да бъде сменен. Смяната се извършва отново в сервиз, тъй като операцията, макар и не толкова сложна изисква специализирани познания. Добрата новина в случая е, че цената на услугата по смяната му също не е много висока.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес