Най-честите грешки при пране, които съсипват дрехите
1. Несортирани дрехи
Кой има време да сортира дрехите днес? Повечето от нас не знаят коя тъкан е цветна и коя е бяла или черна. Също така не делим тъканите на деликатни и издръжливи, което понякога може да доведе до катастрофално състояние на дрехите след изваждането им от пералнята. Боядисването на дрехи е класика – затова сортирането е толкова важно. Единственото правилно решение е да го правите по цветове.
Ако не сте сигурни как да смесите дрехите си в пералнята, винаги е добра идея да се съобразите с температурата на пране. Ето защо в пералнята трябва да се поставят отделно следните артикули: бельо, бели и цветни дрехи, хавлии и спално бельо, спортно облекло, пуловери – последните трябва да се перат на ръка, особено ако пуловерите са от вълна. За да сортирате правилно дрехите, винаги си струва да използвате етикетите, зашити на тях.
Как правилно да използвате сол за пране, без да това да навреди на пералнята ви
2. Твърде много дрехи в пералнята
Много често искаме да изперем толкова дрехи, колкото барабанът на пералнята може да побере. Понякога пълним, за да изпереме цялото пране наведнъж. За съжаление, това е основната грешка, която допускаме при прането. Претоварването на пералнята изобщо не помага на дрехите. Много от нас разчитат да спестят както енергия, така и време по този начин, но така пък често се налага прането да бъде пуснато повторно.
Пълненето на барабана на пералната машина до ръба е грешка, която трябва да се избягва. В претоварена пералня водата и препаратът няма да могат да преминават свободно през влакната на материала на дрехата, така че дрехите все още ще бъдат мръсни.
3. Неуспешно четене на етикети
Малко хора си правят труда да прочетат какво има на етикета. Както в случая с инструкциите за някои съоръжения, хората не четат етикети на дрехите. Жалко, защото игнорирането на информацията върху етикетите е грешка. Етикетът съдържа много важни параметри, които показват от какво третиране се нуждае даден елемент от облеклото. Ето какво може да има например:
- Купа с вода, указваща температурата, при която трябва да се пере дрехата.
- Купа, подчертана с две линии, показващи, че тъканта е деликатна.
- Купата е подчертана с една линия, която показва, че завъртанията трябва да бъдат ограничени.
- Ръка в купа, обозначаваща ръчно пране.
- Зачеркната ютия, която показва, че не можете да гладите дрехите си.
- Кръстосан триъгълник, който показва, че хлорирането или избелването е забранено.
- Празен триъгълник, за да използвате белина.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЧИСТОФАЙНИЦИ:
С какво най-бързо се чисти котлен камък от тоалетна чиния?
С какво се чисти загорялата ютия?
Най-бързото почистване на тоалетна чиния - само за мързеливи домакини
Как да избелим бялото пране - за искрящо бял цвят!
Химикалка, бои, молив: Ето как да спасите дрехите от „училищните“ петна
Правилните градуси за цветно пране
На колко градуса задължително се перат дънките?
Редактор:
Гергана Йорданова
Етикети: пране