Ето какви са тайните на богатата реколта от краставици

04 август 2021, 18:30 часа

Добрата реколта от краставици зависи от положените усилия за отглеждането им. Трябва да започнете с избора на сортове. Най-добре е да изберете високопродуктивни сортове, отглеждани специално за определени региони и изпитани във времето.

Още: Как да намерим контролната цифра на нашето ЕГН

Още: Как да изселим безплатните пернати наематели от балкона си?

Как да засаждаме краставиците

Този зеленчук е топлолюбиво растение, и  е необходимо разсадът да се засади в земята в момент, когато заплахата от връщане на слани вече е отминала и е установена стабилна температура на въздуха от 18-22 ° C. От момента на засяване на семената трябва да минат 25-30 дни, а на растенията трябва да се появят от два до четири истински листа.

При разсаждане на разсад от краставици се правят дупки в земята на  30-40 см един от друг, поливат се с вода при стайна температура и към корен се добавя шепа хранителна почва, която е била използвана за засяване на семена.

Още: Кои са петте езика, на които се говори в Мароко

Още: Кои животни обичат да си хапват таралежи и "таралежки"?

Колко често да поливате краставици

За да не станат горчиви краставиците, нужно е да се поливат правилно.

Преди цъфтежа, при слънчево време, краставиците се поливат веднъж дневно, като се изразходват от 0,3 до 0,5 л  вода за растение. След това поливането се увеличава постепенно, така че след появата на яйчниците и през периода на активно събиране на плодовете всяко растение има нужда до 5 литра вода. Интервалът между поливането е 2-3 дни.

Най-добре е краставиците да се поливат с дъждовна или отстояла вода при температура 25-28 ° C. Правете го или сутрин, или вечер, когато слънчевата активност отшуми (особено при поливане над листата).

Още: От колко кг грозде се ражда 1 литър вино?

Още: От дъб до смърч – защо кубик дърва не тежи еднакво?

Торене на краставици след засаждане в земята

Те се провеждат няколко пъти на сезон. След засаждането се подхранват корените. Разтворът се използва в размер на 1 литър на растение.

В самото начало на цъфтежа краставиците се наторяват с разтвор от 30 г амониев нитрат, 20 г калиев нитрат и 40 г суперфосфат на 10 литра вода. По 1-1,5 литра тор на растение.

По-късно, на етапа на цъфтеж, краставиците се подхранват с петдневна инфузия на птичи изпражнения в съотношение 1:20 или разтвор на лопен, приготвен в размер на 0,3-0,5 литра на 10 литра вода. Едно растение ще изисква около 1 литър готов тор.

По време на образуването на яйчниците подхранването на корените се извършва с разтвор на пепел, като се изсипва 0,5 литра от препарата под всяко растение. Самият разтвор се приготвя, както следва: 0,5 кг пепел се изсипва в 10 литра гореща вода и се използва  два дни, след което инфузията се разбърква и филтрира. Общо две такива превръзки се извършват с интервал от 10 дни. В същото време е важно да не се комбинират с въвеждането на други торове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес