Кои животни обичат да си хапват таралежи и "таралежки"?

05 юли 2025, 13:18 часа

На пръв поглед таралежът изглежда почти неуязвим. Снабден с шипеста защита, той се превръща в жива бодлива топка, щом надуши опасност. За много хищници това е достатъчно, за да се откажат от атаката. Но не всички. Оказва се, че някои животни разполагат с хитрост, сила или инстинкти, които им позволяват да преодолеят тази естествена защита и дори да включат таралежите в своето меню. Ето кои са тези ловки хищници:

Совите: въздушните убийци на нощта

Хищните нощни птици от семейството на совите – бухал, чухал, горска улулица – са сред най-опасните врагове на таралежите. Причината е проста: и совите, и таралежите са нощни животни, което ги прави естествени конкуренти и… врагове.

Най-впечатляващият сред тях е бухалът – птица с размах на крилете до два метра и тегло над 3 кг. Освен че вижда отлично в тъмното, той напада със светкавична скорост и не се впечатлява от бодлите на таралежа. Хваща го със силните си нокти и не му дава възможност да се свие на кълбо. Бухалите са известни с това, че чупят черепи и отварят черупки с лекота – и бодливото тяло не е сериозно предизвикателство за тях.

Запознайте се със семейство Кучеви

Представителите на семейство кучеви – лисици, вълци, чакали и дори някои домашни кучета – също нападат таралежи, макар и с повече усилия. Тяхното оръжие не е силата, а търпението и хитростта.

Лисицата, например, използва интересна тактика – бута таралежа във вода. Под въздействието на влагата животното омеква, буквално и преносно: защитната му реакция отслабва и той се разгъва. Тогава лисицата действа.

Друг метод на лисицата е чрез използване на урина – заради острия ѝ мирис таралежът се дезориентира и губи част от защитната си позиция. При това лисиците атакуват основно главата и корема – местата с най-малко бодли.

Порови хищници: бързи, гъвкави и безмилостни

Към групата на опасните нападатели спадат невестулки, порове и язовци. Те са дребни, но изключително ловки. Активни са предимно привечер и през нощта – точно когато таралежите се движат в търсене на храна.

Язовецът е особено ефективен ловец. Със силни лапи и добър нюх, той успява да разпознае скрит таралеж, да го изрови и да атакува местата без защитна обвивка. Затова таралежите избягват територии, обитавани от язовци – инстинктът им подсказва, че това са опасни зони.

Мангусти: смелите ловци на кобри

Въпреки че не са срещани у нас, мангустите, които живеят главно в Азия и Африка, също се хранят с таралежи. Това са дребни, пъргави животни с поведение, подобно на поровете, но с по-високо ниво на агресия.

Мангуста хваща таралежа и го удря многократно в твърда повърхност, докато той се разтвори. Така получава достъп до меките части и пристъпва към хранене. Любопитен факт е, че мангустите са едни от малкото животни, които успешно се справят дори с отровни змии като кобрите.

Бодлите не са абсолютна защита

Въпреки впечатляващата си защита, таралежът не е напълно недосегаем. Естествените му врагове не са многобройни, но са достатъчно умни, силни и адаптивни, за да се справят с бодливото предизвикателство. Така се поддържа екологичният баланс в природата – всяко животно има своето място в хранителната верига.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес