Гарденията е едно от нежните и красиви цветя, които може да отглеждате у дома като стайно растение. Полагайки правилните грижи за нея, тя ще ви радва с белите си цветове. Възползвайте се от нашите съвети за красива гардения, за да удължите живота ѝ у дома.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 25 май /валутен калкулатор/
Гарденията има специфични условия за отглеждане. В това отношение можем да кажем, че е малко капризна, но си заслужава, защото в замяна ви дава невероятна гледка към отрупаните ѝ нежни цветове. Тя предпочита температури между 18 и 20 градуса, редовно поливане на почвата и умерена слънчева светлина, която да не бъде пряка. Не поставяйте растението близо до радиатор или друг отоплителен урод, защото може да се дехидратира. Трябва да имате предвид, че растението често изпитва недостиг на желязо в почвата, което значи, че трябва да го подхраните с тор с желязо.
Понякога гарденията може да се адаптира по-трудно към условията на живот у дома , в това число към високата влажност или температурата в студените месеци, ако тя падне под 14 градуса. Тогава има опасност от вкисване на почвата. Ако пресаждате гарденията, не се изненадвайте, ако цветето преболедува, това е нормално. Гарденията трябва да се пресажда на 2-3 години, когато саксията вече е утесняла. Задължително пресаждайте в първия месец от пролетта.
Когато поливате гарденията, е важно да навлажнявате почвата, не листата, особено при цъфтеж, защото може да причините петна по цветовете. Ще разберете кога цветето се нуждае от вода, ако почвата е изсъхнала. Тогава може да полеете отново. През топлите сезони цветето се полива по-често, отколкото през студените месеци.
Още: Стихотворение на деня, 25 май, от Дамян Дамянов
Още: Хората са имали домашни котки и преди 10 хиляди години
Трябва да се внимава, тъй като растението е доста податливо на болести. При честа промяна на почвените смеси и подхранване с минерални торове, може да настъпят промени, които да направят почвата алкална или по-кисела. Това може да доведе до гниене на листата и загиване на гарденията. Ето защо е хубаво цветето да се тори с почва, която съдържа желязо, мед, бор, цинк, манган, калий, азот. Подхранването се прави през седмица. Ако се забележат първи симптоми на заболяването, е добре да се подхрани с 10 мл разтвор в 1 л вода. Дори да бъде здрава, е препоръчително да подхранвате гарденията на около 20-25 дни, за да се уверите, че расте здрава и красива.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мускулестите мъже спасяват от анемия
Още: Какъв църковен празник е на 25 май: Какво трябва и не трябва да се прави
Най-доброто време за първото пресаждане на гарденията е след края на първия цъфтеж, след като я купите. Ако я подхраните с тор с хедера, ще стимулирате обилния цъфтеж на гарденията, който е наслада за сетивата.