Редакционният екип ви представя най-важните новини за изминалия ден, 24 май 2025 г.
ЕС СЕ НУЖДАЕ ОТ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, ЗА ДА СПРЕ АГРЕСИЯТА НА ПУТИН В МОРЕТО
Само преди два века британският кралски флот царуваше над океаните, налагайки на света своя "стандарт за два флота" – той беше по-мощен от двата си най-близки конкуренти, взети заедно. Днес картината се е променила коренно: 73 кораба с общо водоизместване под милион тона, което е 9 пъти по-малко от американския флот и 3 пъти по-малко от китайския и руския по отделно. Дори Япония, която няма глобални амбиции, почти се е изравнила с Великобритания по военноморска мощ.
Този 200-годишен спад обаче може, ако не да бъде спрян, то поне да бъде забавен. Авторитарният обрат на САЩ при Доналд Тръмп, особено отдръпването от подкрепата за Европа и Украйна в полза на сближаването с Русия, принуждава европейските страни сериозно да се замислят за собствената си отбрана. Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър вече обяви планове за увеличаване на военните разходи до 2,5% от БВП до 2027 г. и до 3% до 2035 г. Това означава допълнителни 17 милиарда долара годишно за персонал, оборудване и операции.
Колко ще получи Кралският флот и как ще използва евентуалните допълнителни средства, все още не е известно. Той трябва да получи лъвски пай - това ще позволи на британския флот да си възвърне част от предишната слава и ще разшири гаранциите за морска сигурност в цяла Европа. Още: На Острова взимат мерки: Подводници без екипажи срещу руския "сенчест флот"
ПОДОЗРЕНИЕ НА БРИТАНСКИТЕ СЛУЖБИ: ПУТИН Е ПОРЪЧАЛ ПАЛЕЖИТЕ СРЕЩУ СТАРМЪР
Русия може да е замесена в трите палежа в имоти, свързани с британския премиер Киър Стармър, който е един от активните европейски лидери в преговорите за прекратяване на руската агресия в Украйна. Този версия разследват британски служители по сигурността, съобщава Financial Times, позовавайки се на информация от високопоставени лица от Уайтхол. Припомняме, че палежите са били на 11 май, а за тях обществеността научи няколко дни по-късно.
ЕС ОБМИСЛЯ ИКОНОМИЧЕСКИ УДАР СРЕЩУ 20 РУСКИ БАНКИ
Европейският съюз обмисля премахването на повече от 20 банки от SWIFT, системата за международни разплащания, както и намаляване на тавана на цените на руския петрол и забрана на газопроводите „Северен поток“ като част от нов пакет от санкции, който има за цел да увеличи натиска върху Москва да прекрати войната си срещу Украйна, съобщи американската Bloomberg.
Изваждането от система SWIFT би бил голям удар срещу въпросните банки, тъй като тя свързва повече от 11 000 финансови институции в повече от 200 страни и територии, които са обменили средно над 15 млн. съобщения дневно.
Идеята идва на фона на 17-ия пакет от санкции срещу Русия, който е насочен срещу близо 200 кораба от т.нар. сенчест флот на Кремъл и към предотвратяване на хибридните заплахи на Москва, както и към гарантиране на човешките права.
БЪЛГАРИЯ ПРИЕМА ЕВРОТО: СЦЕНАРИЙ КОГА И АКТУАЛИЗАЦИЯ НА КРЕДИНТНИЯ НИ РЕЙТИНГ ОТ S&P
България ще приеме еврото - такава преценка прави известната кредитна агенция S&P Global Ratings, която потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на родината ни в чуждестранна и местна валута. Рейтингът остава 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга също остава положителна.
Още: Управителят на БНБ: Конвергентните доклади за еврозоната са положителни
Според S&P Global Ratings, България ще влезе в еврозоната в началото на 2026 година, като това е развоят в минимум 1 от 3 сценария. Инфлацията е 2,7%, под изискваното ниво от поне 2,8%, което е ключов индикатор - от S&P Global Ratings считат, че през юли Европейският съвет и Еврогрупата ще кажат окончателно дали има зелена светлина за влизане в еврозоната за България. Агенцията подчертава изрично следното - макар да са направени малко структурни реформи, които са крайно необходими за икономиката ни, секторът на услуги в българската икономика проявява изключителна устойчивост и това е икономическият ни двигател. Приръстът на сектора през 2024 година е 7,5% от БВП и е един от най-големите сред развиващите се държави.
Директната ни търговска експозиция към САЩ е по-малка от 4% и затова S&P Global Ratings смятат, че ефектът от американските мита върху Европа ще засегне България предимно индиректно, чрез намалено търсене от най-големите ѝ търговски партньори – по-специално Германия и Румъния.
САЩ рязко промениха позицията си относно случващото се в Украйна, като осъдиха "продължаващата брутална война на Русия" в съвместно комюнике след срещата на върха на финансовите министри от Г-7 в Канада. Изявлението бележи значителен обрат в политиката на администрацията на Доналд Тръмп, която преди това избягваше да хвърля пряка вина за войната върху Москва - републиканецът дори нападаше Володимир Зеленски, че носи отговорност, както и предшественика си Джо Байдън. Преди да бъде пуснато комюникето се появи информация на Politico, че САЩ няма да нарекат "незаконно" пълномащабното нахлуване на руските сили и че няма да се ангажират с "продължителна подкрепа" за Киев.
ЖЕЛЯЗКОВ: 24 МАЙ ОЗАРЯВА КАТО ЛЪЧ ОТ МИНАЛОТО, ПРОНИЗВА НАСТОЯЩЕТО И СОЧИ БЪДЕЩЕТО (ВИДЕО)
"Скъпи сънародници, честит празник на българската азбука. Това е най-хубавият и най-светъл български празник. Празник, който озарява като лъч от миналото, пронизва настоящето и сочи в бъдещето", посочва министър-председателят Росен Желязков в приветствие по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Българският премиер честити празника с видео пожелание, заснето от базиликата "Санта Мария Маджоре", където през 9 век папа Адриан Втори освещава нашата писменост, нашите книги и благославя великото дело на светите братя Кирил и Методий.
Според него този лъч вечно ще свети и в базиликата "Санта Мария Маджоре", където министър-председателят вчера поднесе венец и се поклони пред паметната плоча на светите братя Кирил и Методий.
В нощта срещу 24 май украинската столица Киев е била подложена на поредната атака от дронове и балистични ракети. Информацията е на РБК - Украйна, която се позовава на службите за спешна помощ. Към момента продължава работата по отстраняване на последиците от руския удар. Засегнати са Соломянския, Оболонски и Святошински район, като множество домове бяха опожарени, съобщава още украинската медия.
КИЕВ Е ОПОЖАРЕН СЛЕД РУСКИ КОМБИНИРАН ВЪЗДУШЕН УДАР (ВИДЕО)
Причината за пожарите са отломки от прихванати ракети и дронове, които са паднали в най-малко четири градски района на украинската столица рано в събота, написа в Telegram изпълняващият длъжността началник на военната администрация на Киев Тимур Ткаченко.
Нощната руска атака дойде часове след като Русия и Украйна започнаха голяма размяна на пленници, разменяйки стотици войници и цивилни в първата фаза на размяната, която беше договорена от двете страни на среща в Истанбул миналата седмица. Споразумението беше момент на сътрудничество в иначе неуспешните опити за постигане на примирие в 3-годишната война, пише Associated Press. ОЩЕ: 1177 дрона за 60 часа: Русия официално призна смъртоносния украински дъжд (ВИДЕО)