Какво се случва с тялото, когато отслабваме

21 април 2022, 15:10 часа

Нашият организъм е създаден да съхранява и натрупва енергийни резерви в тялото. „Нищо не можем да направим по въпроса. Желанието за ядене е нещо, с което ние, хората, се раждаме, то е вродено“, казва експертът по затлъстяване Йенс Аберле от Хамбург.

Още: Започна LUNAR 2025: Светлинното шоу на София (СНИМКИ)

Още: Поставете тези 2 неща в портфейла си, за да привлечете пари и изобилие

В западния свят това естествено желание се среща с прекомерно предлагане на храна и в същото време среда, която приканва към малко упражнения. „Така че не е изненадващо, че хората с наднормено тегло стават все повече и повече“, казва Аберле, който е президент на Германското дружество за затлъстяване. Освен това има идеали за красота, които ни влияят, като се предлагат на пазара по целенасочен и активен начин.

Така че отслабването е проект: Ако искате да отслабнете, трябва да сте добре информирани и да планирате. Ето някои важни неща за това.

1. Какво се случва в тялото, когато отслабнете?

Още: Лекар: ДНК изследвания показват, че хората, които живеят под напрежение, остаряват по-бързо

Още: Това цвете е мощен магнит за любов, ако го поставите на терасата

Всяко тяло има свой собствен метаболизъм. Той е отговорен за доставянето на енергията там, където имаме нужда от нея. Ако искаме да отслабнем, изводът е, че трябва да осигурим отрицателен енергиен баланс в тялото. Това означава, че приемаме по-малко калории, отколкото изразходваме. В резултат на това тялото разгражда маса – под формата на мазнини, мускули и телесна вода.

Диета: Ако искате да тежите по-малко, трябва да промените диетата си. „Трябва да изберете диета, която е балансирана и съдържа основни хранителни вещества, като достатъчно протеини“, казва експертът по хранене Алин Емануел от Саарбрюкен.

Важно е да се установят добри хранителни навици. „Не работи, ако опитвам различна диета на всеки четири седмици“, казва Алин Емануел.

Упражнение: За да насочим загубата на тегло в здравословна посока, трябва да тренираме достатъчно в ежедневието. Всичко помага, от ходене до силови тренировки. Защото спортът задвижва метаболизма – в най-добрия случай за постоянно.

Още: За какво помага настойката от коприва?

Още: Кое животно се храни с охлюви?

2. Колко килограма трябва да губите на месец?

Половин килограм на седмица или един до два килограма на месец отговарят на здравословно отслабване. Експертите са съгласни с това.

„Това е скорост, с която тялото може също да компенсира тази загуба след това, като адаптира другите си механизми“, казва Абърле.

Какво да направите, ако искате да отслабнете с 10 килограма?

„Всеки, който иска да свали общо десет килограма, е добре да се посъветва да вземе около шест месеца до девет месеца“, казва Алин Емануел. В началото, дори при бавни темпове, успехът е очевиден бързо. След около два месеца теглото след това застоява. Това е една от най-трудните фази. „Просто трябва да продължите и да се мотивирате отново“, казва Емануел. След определено време теглото бавно намалява. Германското дружество по хранене също препоръчва дългосрочна загуба на тегло. Комбинацията от тези два фактора работи най-добре:

Постоянна промяна в диетата, която е здравословна

Достатъчно ежедневно упражнение, около 30 до 60 минути.

Това означава, че ако подходим към проекта по здравословен начин, това повишава нашето благосъстояние, укрепва тялото и психиката.

3. Как можете да отслабнете бързо – и дали е устойчиво?

Ясно е: Отслабваме бързо чрез силно намаляване на енергията и много упражнения. Това обаче не е предназначено за дългосрочен план.

Защото ако приемем целта твърде спортно и се справим без твърде много калории, може да се получи йо-йо ефектът. „Това силно намаляване на теглото се случва, например, дори ако останете под 1000 калории на ден“, казва Емануел, който ръководи отдела по хранене в Германския университет за превенция и здравен мениджмънт.

„Има много хора, които постоянно са на диета. Четири, пет или шест пъти годишно. В дългосрочен план това може да доведе до натрупване на телесни мазнини“, казва Емануел. Точно обратното на това, което искаме да постигнем.

Какво стои зад йо-йо ефекта:

Ако настъпи масивно намаляване на калориите - т.е. отслабваме бързо и много - тялото започва да алармира. Според специалисти ограничението за това е около 1000 калории на ден. Ако е по-малко от 1000 калории, превключвателят се превключва. Преди тялото да разгради много мазнини, първо отделя много вода. Килограмите се търкалят на кантара - но за кратко. Тъй като загубената течност след това се поема отново възможно най-бързо. Тоест, малко след бърза диета теглото се връща нагоре.

„Имаме определени резерви в тялото, които траят няколко дни. Когато се изразходват, тялото започва да скача в авариен режим“, обяснява Емануел. То просто изключва всички необходими функции. Основната метаболитна скорост е по-ниска, метаболизмът е по-неактивен. Това продължава, докато не получи сигнал, че отново се доставят достатъчно калории. Според научните изследвания, краткосрочните диети нямат дълготраен ефект.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес