Кой български владетел се смята, че е Черноризец Храбър?

20 май 2023, 18:22 часа

Чия светла личност стои зад името Черноризец Храбър? Учените все още спорят по въпроса кой всъщност е Черноризец Храбър и са единодушни само за това, че е писател и духовник. Кога точно е живял – през Х, XI или IX век е въпрос, по който липсва единодушие, защото липсват исторически данни за Черноризец Храбър.

Още: Домашно пържено кюфте: С тази рецепта ще си оближете пръстите

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 17 май /валутен калкулатор/

За него ни разказва единствено личният му труд „За буквите“ или „Сказание за буквите“. Това, което ни е оставило перото на автора, далеч обаче не разкрива всичко за него, важните детайли остават загадка, както и кой е Черноризец Храбър – лицето, скрито зад този най-вероятно псевдоним, изиграло активна роля със съчинението си за утвърждаването на българската писменост и култура.

Какво знаем за творбата на Черноризец Храбър?

Творбата на Черноризец Храбър, останала завинаги в историята ни, е сътворена в ключов за българите момент – учениците на светите братя Кирил и Методий са вече в България, но Богослужението в църквите е все още на гръцки език. Творбата се явява ярък опит за противопоставяне на именно това служене на чужд език, опълчване срещу него, своеобразна борба за църковна и културна независимост на българите.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 17 май /валутен калкулатор/

Още: Стихотворение на деня, 17 май, от Димчо Дебелянов

Счита се обаче, че текстът на „За буквите“, достигнал до нас, не е целият, а е само епилогът на труд, чиито обем е неизвестен, но със сигурност по-голям. Какво съдържа останалият текст, ако наистина има такъв, остава загадка. Не е открит и оригиналът на творбата. Местоположението на този оригинал също остава неразгадана тайна и до днес.

Цар Симеон изпраща пратеничество във Волжка България

Какво знаем за личността на твореца, кой е Черноризец Храбър?

Още по-малко знаем за личността на автора, създал „За буквите“, както и кое е лицето зад псевдонима, кой е Черноризец Храбър. Предполага се, че името, от което излиза „За буквите“ е творчески псевдоним, принадлежащ на български владетел или на някои от учениците на Кирил и Методи.

Още: Горчивите зеленолистни – тайното оръжие за здрав черен дроб и силни кости

Още: Годни за консумация и здравословни: Всичко за листата на хряна

Макар да съществуват различни предположения кой е владетелят или човекът, скрит за псевдонима – дали е Климент Охридски, Йоан Екзарх или друг, най-масова, популярна и споделяна от най-много учени е хипотезата, че това е самият цар Симеон Велики. Тази хипотеза датира от 1927 година и принадлежи на В. Златарски. Други учени не са съгласни с това предположение и го оспорват, сочейки, че най-вероятният автор на текста, скрит зад псевдонима Черноризец Храбър, е друг.

Вярно ли е ,че Боян Мага е бил син на цар Симеон?

Предположението им е смело – те посочват, че зад отговора на въпроса кой е Черноризец Храбър стои самият Кирил Филисоф. Те посочват и своите доказателства в подкрепа на тезата си, че псевдонимът е на светеца, които доказателства намират в Лаврентския сборник препис от 1348 година, носещ името „О писменехь чръноризца храбра“.

Трети сочат, че най-вероятно това не е нито Свети Кирил, нито Симеон Велики, а монах, тъй като в превод Черноризец храбър означава храбър монах с черна риза. Реално обаче това твърдение частично подкрепя хипотезата, че отговорът на въпроса кой е Черноризец Храбър е цар Симеон, защото той самият също е бил монах, преди да бъде коронясан.

Твърди, безспорни и неоспорими доказателства за нито една от хипотезите обаче няма и въпреки частичните такива в подкрепа на една или друга теза, въпросът все още остава неразгадан, неотговорен, загадка. Дали някога ще разберем със сигурност коя е личността зад псевдонима, времето ще покаже. Но до онзи момент е добре да помним, че вероятно авторът не е желал да бъде разгадан и посланието му е различно – личността не е от значение, от значение е онова, което е оставила, дала, направила, завещала на народа. А текстът на „За буквите“ е оставил ярка следа и е изиграл ключова роля независимо чие е авторството.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес