Компотът от праскови за зимата е идеалният начин за консервиране на ароматния полд. Освен вкусната напитка, бурканите съхраняват парчета зрели, сладки праскови. Те ще се превърнат в отделен десерт или пълнеж за торти и пайове. Този лек компот се приготвя за минути. А може би сте помагали на баба през лятото за компотите?
Малко история
Прасковите са получили името си в Древен Рим, където са били наричани „persicum malum“, което означава „персийска ябълка“. Прасковите са дошли в Европа през древен Иран, който пък ги е получил от Китай. Китайците вярвали, че плодът има магическата способност да дарява дълголетие.
Прасковите не издържат дълго пресни, затова се използват за приготвяне на консерви за зимата под формата на компоти, нактари, слдка и конфитюри. Приготвянето на ароматен, златист компот е един от най-лесните начини за консервиране на праскови за зимата.
Ето как бабите ни приготвят съвършено вкусен компот от праскови
Как да си приготвим компот от праскови?
Трудно може да се намери човек, който не обича компот. А компотът от праскови е наистина божествен. Мнозина са се включвали в приготвянето на кмпоти за зимата и имат някаква представа за механизма на действие. Тук ще ви предстваим една нова, лесна и практична рецепта за ароматен компот, който ще ни върне лятното настроение, когато отворим буркана.
Ето какво ще ви трябва за приготвянето на 10 нормални буркана или три 3-литрови буркана компот.
Съставки:
- Захар 250 г
- Праскова 900 г
- Вода 2,5 л
- Лимонена киселина 0,35 ч.л.
Подготовка
1. Измийте и попарете бурканите
Измийте 3-литровите буркани с гореща вода и препарат и изплакнете обилно. Налейте 1,5-2 чаши вряла вода във всеки буркан, оставете за 20 минути, след това излейте водата. Поставете бурканите с дъното нагоре върху кърпа.
Попарете капаците. Поставете ги в керамична купа и залейте с вряла вода, така че да покрие всички капаци. Не използвайте метални съдове: водата в тях се охлажда твърде бързо.
2. Накиснете прасковите в сода бикарбонат
Използвайте напълно узрели, но твърди праскови. Уверете се, че нямат повреди, гниене и мухъл.
Поставете плодовете в голяма купа, залейте ги със студена вода. Добавете 2 супени лъжици сода бикарбонат и ги оставете за половин час. През това време содата ще премахне напълно мъхчетата от прасковите. След известно време изплакнете прасковите с чиста вода и ги оставете да изсъхнат върху кърпа.
Компот от праскови - за какво е изключително полезен той
3. Отстранете костилките
Разрежете прасковата по дължина. Внимателно завъртете половинките, за да ги разделите. Извадете костилката и поставете половинките в купа. Ако костилката е трудна за отстраняване, разрежете отново наполовина частта от прасковата, където е заседнала, и опитайте отново.
4. Да направим компота
Напълнете бурканите с праскови почти наполовина, добавете по 250 г захар и около 1/3 чаена лъжичка лимонена киселина във всеки. Вместо лимонената киселина можете да поставите два кръгчета (3–5 мм) пресен лимон. Измийте лимона с топла вода преди нарязване.
Напълнете подготвените буркани с праскови с вряла вода до самия ръб на гърлото. Веднага покрийте напълнените буркани с капаци и ги оставете да се затоплят за 5 минути.
5. Затворете бурканите
Затворете плътно бурканите. Обърнете всеки настрани и го потъркаляйте малко по масата, за да се разтвори цялата захар. Работете възможно най-внимателно, за да не счупите горещите буркани и да се опарите с компота.
Поставете бурканите с компота с дъното нагоре и ги увийте с нещо, за да запазите топлината. Оставете напитката така за един ден. Прехвърлете готовия компот в тъмен килер или хладна изба, където може да се съхранява около 3 години.
Колко време се вари компот от праскови?
Традиционна рецепта
Рецептата на баба е малко по-различна и ако вече описаният начин по-горе не ви допада, можете да направите вашия компот така:
Съставки за 15 буркана:
- 5 кг праскови
- 2 кг захар
- 4 л вода
Приготвяне:
Прасковите се измиват старателно, за да се премахне мъхчето от повърхността им. Нарязват се на четвъртинки и се маха костилката.
Бурканите до половината се пълнят с праскови и 5 с.л. захар. Можете да сложите и по едно листенце индрише. Аромтът ще е несравним.
Бурканите се пълнят с вода до гърлото. Затватяр се капачките и варят в казан или голяма тенджера в продължение на 15 минути. Тези минути се броят след като водата в казана заври. Бурканите трябва да са напълно закрити от водата в казана.
След това се вадят от врялата вода и се нареждат с капаците надолу. Оставят се така докато изстинат. След това се прибират в мазата или килера.