Как се приготвя царят на компотите - този от кайсии

16 юли 2025, 08:08 часа

Компотът от кайсии за зимата е умерено сладка, богата и много ароматна десертна напитка. Тя перфектно утолява жаждата, а слънчевият ѝ цвят придава лятно настроение дори в най-облачния ден. Имате кайсии у дома, но нямате време да правите сладко? Пригответе най-вкусния компот за зимата.

Какво знаем за кайсиите?

Пулпът на кайсиите съдържа от 4,7 до 27% захариди (глюкоза, фруктоза, малтоза, захароза), 1,3% органични киселини (ябълчена, лимонена и янтарна), както и каротеноиди, като ликопен и лутеин. Освен това, сладкият плод е богат на много фенолни съединения, флавоноиди, катехини и витамини A, B1, B2, PP, C.

Кайсиите са добър източник на калий. 100 г пресни плодове съдържат около 12% от дневната стойност на този минерал, а сушените плодове съдържат около 70% от препоръчителната дневна стойност.

Кайсиевите ядки съдържат аминокиселини, ензима емулсин и мастни масла, състоящи се главно от линолова и олеинова киселини, както и глицериди.

По съветите на баба - ето колко време да се вари компот от кайсии!

Интересен факт е, че колкото по-интензивен е оранжевият цвят на кората и пулпата на плода, толкова повече аскорбинова киселина съдържат.

Полезни свойства

• Укрепване на кръвоносните съдове.

Флавоноидите помагат за укрепване на кръвоносните съдове и намаляване на симптомите на хронично възпаление в тялото.

• Здраве на сърцето

Калият в организма е отговорен за нормалното функциониране на нервните и мускулните функции, за транспорта на хранителни вещества, както и за поддържането на здравословно кръвно налягане и здравето на сърцето.

• Младост на кожата.

Кайсиите съдържат витамини Е и С, които са мощни антиоксиданти с положителен ефект върху кожата. Те помагат за предпазване от ултравиолетовите лъчи и подобряват еластичността на кожата. Друг антиоксидант, съдържащ се в този плод, е бета-каротинът. Това вещество предпазва клетките от разрушаване, включително, причинено от слънчева радиация.

Кой трябва да избягва кайсиите?

  • Кайсиите съдържат голямо количество захар, така че те трябва да се включват в диетата на диабетиците с повишено внимание.
  • Друго противопоказание е стомашна язва и други стомашно-чревни заболявания в остър стадий.
  • Кайсиите са силен алерген, затова експертите препоръчват децата и бременните жени да ги консумират с повишено внимание.

Кога не трябва да ядем кайсии: Отговорът ще изненада мнозина

Важно: Дори здрави хора не трябва да ядат сурови кайсиеви костилки. Те съдържат доста висока концентрация на амигдалин, вещество, което може да причини токсичен ефект. Амигдалинът се разрушава по време на термична обработка, така че могат да се консумират печени костилки или кайсиево сладко с костилки.

Неузрелите плодове са опасни. Те могат да провокират повишаване на киселинността на стомашния сок, киселини, оригване и диария.

Компот от кайсии

Дори днес учените нямат достатъчно доказателства за мястото на произход на културата. Предполага се, че домашните кайсии са започнали да се отглеждат или в Китай, или в Централна Азия. Оттам културата е стигнала до Западна Азия, Европа и Северна Африка. Навсякъде сладките плодове са били изключително популярни: яли са се пресни и сушени, използвали са се за приготвяне на вина и десерти. Днес кайсиите се използват за приготвяне на конфитюри, сладка и вкусни компоти. Компотът е напитката, в която плодовете особено добре запазват естествения си вкус, перфектно утолява жаждата, а при липса на костилки запазва качествата си около 3 години.

Съставки

  • Захар 250 г
  • Кайсия 600 г
  • Вода 2,5 л

Подготовка

1. Пригответе кайсиите

Използвайте твърди, но напълно узрели плодове за компот. Сортирайте кайсиите, отстранете повредените и развалени. Накиснете ги за 5 минути, сложете ги в гевгир и изплакнете с течаща хладка вода. Отстранете костилките на кайсиите, като разрежете плодовете по дължина на половинки.

По колко сушени кайсии на ден е добре да хапваме

2. Попарете бурканите

Измийте 3-литровите буркани с гореща вода и сода. Обърнете специално внимание на гърлото: по ръбовете му често остават мръсотия и микроби. Изплакнете съда и го подсушете.

Налейте 2 чаши вряла вода във всеки буркан и оставете за 15 минути. След като изтече времето, отцедете водата и поставете бурканите с дъното нагоре върху чиста кърпа. Поставете капаците за затваряне на бурканите в купа и също ги залейте с вряла вода за 15 минути.

3. Поставете кайсиите и захарта в бурканите.

Напълнете всеки буркан около ⅓ с кайсии. Не слагайте повече плодове, тъй като няма да имат време да се затоплят достатъчно за запечатване. Не използвайте и по-малко кайсии: готовият компот ще има слаб вкус.

Изсипете 250 г захар във всеки буркан от 3 л. Това количество ще е достатъчно, за да направи компота сладък и да го съхрани надеждно. Ако компотът ви се струва твърде сладък през зимата, добавете малко преварена вода.

4. Залейте кайсиите с вряла вода

Пълнете бурканите на два етапа. Първия път ги напълнете с вряла вода, така че да покрива само кайсиите. Покрийте бурканите с капаци, увийте ги в хавлиена кърпа и ги оставете за 20 минути.

Когато времето изтече, отцедете сиропа, оставете да заври и напълнете с него бурканите до самия ръб на гърлото.

Кайсии - вдигат или свалят кръвното

5. Затворете компота

Консервирайте бурканите веднага след като ги напълните с вряла вода. Поставете буркана с компота с дъното нагоре и го увийте в одеяло. Дръжте компота така, докато изстине напълно. Занесете готовата напитка в килер или мазе.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес