На 21 ноември Google Doodle отдава чест на австралийския хирург от китайски произход - д-р Виктор Чанг. Днес се навършват 87 години от рождението му, но не са много хората, които знаят колко важни и революционни нововъведения в медицината е инициирал той.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/
По този повод ще ви разкажем малко повече за Виктор Чанг, който си отива едва на 54 години, но завинаги променя света на медицината чрез разработването на достъпна изкуствена сърдечна клапа и осъществява успешни сърдечни трансплантации.
Още: Някои симптоми, които могат да са признак за сърдечно заболяване
Кой е д-р Виктор Чанг
Роден е на 21 ноември 1936 г. в Китай. Смята се, че след като вижда как майка му умира мъчително, решава да се занимава с медицина. През 1951 г., когато Виктор е на 15 години, за да избегне политическите сътресения в Хонконг по това време, баща му го качва на параход за Австралия. През 1962 г. се дипломира в университета в Сидни с бакалавърска степен по медицина и хирургия.
Още: Стихотворение на деня, 11 май, от Димчо Дебелянов
Още: Защо бурканите стават бомбаш? Какво трябва да знае всяка домакиня?
Today, we reflect on the remarkable life of Dr. Victor Chang, a visionary in cardiovascular medicine. His pioneering work as a cardiac surgeon touched countless hearts and paved the way for advancements in healthcare. 🩺💙 #DrVictorChang #MedicalPioneer pic.twitter.com/kbEzrYG8bS
— James Michael (@dreamhealthcare) November 21, 2023
Още: Защо никога не трябва да ползваме повторно пластмасовата бутилка?
Още: Неща, които никога да не изхвърляте в мивката
Започва обучението си в ординатура в болница "Сейнт Винсент" и след това работи в няколко болници по света. През 1972 г. се завръща в Австралия и става кардиоторакален хирург в болницата "Сейнт Винсент" в Сидни. Започва работа по разработката на изкуствена сърдечна клапа, която е значително по-евтина от предходните модели. Така тя става глобално достъпна за използване в животоспасяващи процедури.
През 1984 г., десет години след като асистира при трансплантация на сърце в болницата "Сейнт Винсент" в Сидни, Виктор става ръководител на екип, който извършва това, което се счита за първата успешна трансплантация на сърце в Австралия. Пациент е Фиона Кут, която по време на операцията е едва на 14 години. Две години по-късно Кут получава още една сърдечна трансплантация и става е най-дълго оцелелият реципиент на сърдечна трансплантация в Австралия.
Още: Кристали за здрав дух и спокоен ум: Носете ги за баланс и концентрация
Още: Бионсе сподели техниката си за сбъдване на желания
Медицинските успехи на д-р Виктор Чанг
Медицинските постижения на д-р Виктор Чанг са отличени и с различни награди, които служат като свидетелство за неговите успехи. През 1999 г. д-р Чанг е номиниран посмъртно за Австралиец на века на наградите People's Choice Awards. През 1986 г. той получава и най-високото австралийско отличие - "Спътник на Ордена на Австралия".
Our favourite Google doodle yet! Dr Victor Chang honoured today, on what would've been his 87th birthday, for his pioneering role in modern heart surgery: https://t.co/N37J1zQKgq#HeartDisease #OpenHeartSurgery #DrVictorChang pic.twitter.com/p4su2w32xF
— Victor Chang Cardiac Research Institute (@VictorChangInst) November 20, 2023
През 1984 г. той основава фондация "Виктор Чанг", която финансира обучението на хирурзи от Югоизточна Азия, които да се специализират в съвременна сърдечна хирургия и по-конкретно в сферата на сърдечните трансплантации. Безвъзмездни средства получават и програми, които изследват иновациите в сърдечната хирургия.
В чест на наследството на д-р Чанг през 1994 г. е основан Изследователският институт, който носи неговото име. Институтът продължава да се занимава с намирането на лекарства, превенция и диагностични средства за сърдечносъдови заболявания и до ден днешен.
Убийството на д-р Виктор Чанг през 1991 г. смая Австралия и се смята за едно от най-известните в историята на страната. Чанг е погребан с държавни почести.
Още: Металните трактори на Пъркинс: Лекарите смятали, че тези метални пръчки могат да излекуват всичко