Правилата за добра реколта от картофи са правилното засаждане и правилните по-нататъшни грижи. Особено внимание трябва да се обърне на времето на селскостопанските работи и внимателния подбор на клубените за засаждане в лехите.
Още: Температурите скачат! Ефективни начини да се разхладите, без да плащате луди сметки
Още: Най-мощните растения за здраве и дълголетие – намерете ги в природата, сега е момента
Време за засаждане и избор на грудки
Оптималното време за засаждане на картофи е последното десетдневие на април. По-рано не е рационално да се започне процедурата, тъй като всички усилия на клубените ще отидат да покълнат в заледена почва. Младото растение няма да има запас от сила. В резултат на това такива насаждения могат да забавят развитието си и да бъдат атакувани от различни инфекции.
В северните ширини със суров климат трябва да изчакате до второто десетдневие на май. По това време почвата ще се загрее до 10-12 ° C, което се счита за най-подходящия температурен режим за засаждане на картофите.
Още: Внимавайте за тези „положителни“ качества: Само токсичните хора ги притежават
Още: Какъв църковен празник е на 4 юли и какво НЕ трябва да правите сутринта
Второто правило е внимателно да подберете картофите за садене. Грудките се избират средни по размер, с плътна обвивка, без никакви повреди и с малки очички. Селекцията се прави най-добре през есента и се съхранява отделно от картофите, които се консумират.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв църковен празник е днес, 3 юли и защо НЕ трябва да садите нищо в градината си
Също така, трябва да обърнете внимание на избора на сорта. Някои сортове дават високи добиви на наличната почва, докато други са доста ниски. Ако розовите картофи са израснали добре на мястото, следващата година е добре да ги засадите в по-големи количества. Ако се оказва в малки количества, препоръчително е розовият сорт да се замени с бял. Отлични резултати се получават чрез размяна на посадъчен материал със съседи или закупуване на нови сортове годишно.
Когато избирате грудки за засаждане, не забравяйте, че използването само на един сорт се счита за късоглед. Добивът зависи не само от състава на почвата, но и от различните метеорологични условия. Трябва да изберете няколко от най -добрите сортове с различно време на зреене. Ранните картофи ще се използват за готвене, а по -късните ще се пазят. Сортовете, които зреят по-късно от други, са по-трайни.
Подготовка преди засаждане
Още: Какъв грим отива най-много на пъстри очи?
Още: Каква е основната разлика между халогенна и конвекторна фурна?
10-14 дни преди саденето на картофите, поставете ги в топла, светла стая. След това грудките се покриват с прозрачно стъкло и се местят на хладно място, но с достатъчно светлина. Подобна манипулация ще ви даде възможност да се сдобиете с клубени с малки зелени издънки до момента на засаждане в леглата, така че разсадът ще се появи много по-рано от обикновено.
За да се защитят допълнително насажденията от различни инфекции, преди засаждането кореноплодните се накисват за 20-30 минути в слаб разтвор на борна киселина. За 10 литра престояла вода е достатъчно да вземете 100 мл от продукта.
За да се увеличат добивите, се приготвя смес на основата на оборски тор и вода - 0,5 кг на 10 литра течност и се поставя в картофите за 2-3 дни. Това ще помогне за насищане на картофите с азот, от който растенията трябва да растат бързо.