Какъв църковен празник е днес, 3 юли и защо НЕ трябва да садите нищо в градината си

03 юли 2025, 08:53 часа

Църковният празник, който се отбелязва днес, 3 юли, е посветен на свети мъченик Иакинт и на Свети Анатолий, патриарх на Константинопол. На този ден не само не трябва да се засажда нищо в градината, но и да се спазват куп традиции и обичаи. Ето какво трябва и не трябва да се прави днес - какви са традициите и обичаите, според църквата и народните вярвания за днес, 3 юли.

История на св. Иакинт и на св. Анатолий

Иакинт вероятно е бил римски християнин. В някои източници е описан като син на езичник, приел християнството. Известно е, че е живял по време на ранните гонения на християните - това е време, когато имперските власти активно преследвали новата вяра.

1 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

Свети Иакинт е известен с активната си проповедническа дейност. Той проповядвал християнството, подкрепял вярващите в трудни времена на гонения и служил като пример за търпение и любов. В някои традиции е смятан за дякон или един от съслужителите на светите мъченици. Той пострадал заради вярата си по заповед на римските власти. Според различни източници той бил измъчван и в крайна сметка екзекутиран, защото отказал да се отрече от християнството. Мъченичеството му се превърнало в символ на непоколебима вяра и готовност да даде живота си за Господа.

Свети Анатолий, патриарх Константинополски е произхождал от Константинопол или околностите му, бил е образован и ревностен християнин, който си е спечелил уважение като пастор и богослов.

Анатолий е бил избран за патриарх на Константинопол около 449 г., след смъртта на патриарх Целестин. Избирането му се случва в период на активен богословски дебат, особено около въпроса за природата на Христос (христология).

Голям църковен празник иде утре, 29 юни, спазват се редица традиции и обичаи

Свети Анатолий активно подкрепял православното учение за двете природи на Христос - божествена и човешка, противопоставяйки се на монофизитите, които отричали човешката природа на Исус.

Той участвал във Втория Халкидонски събор (451 г.), който е от решаващо значение за оформянето на официалната християнска доктрина. Съборът осъжда монофизитството и потвърждава, че Христос има две природи в едно лице.

След трудни години на богословски спорове и политически интриги, Анатолий спомага за укрепването на църковното единство и авторитета на патриаршията. Той възстановява дисциплината сред духовенството, подкрепя манастирите и се грижи за нуждаещите се.

Свети Анатолий умира около 458 г. Животът и дейността му оставят забележим отпечатък върху църковната история, затова е прославен като светец и признат за един от великите епископи на Църквата.

Традиции, обичаи и забрани на 3 юли

Според общоприетото поверие, на 3 юли не бива да се вземат пари назаем - това може да доведе до конфликти и недоразумения. Този ден също не е подходящ за започване на важни дела, поставяне на нови цели или планиране на бъдещето, защото това, което сте планирали, едва ли ще се сбъдне. По-добре е да отложите всичко за следващия ден. Освен това не се препоръчва да сеете или засаждате каквото и да било в градината или овощната градина - реколтата може да е слаба или развалена.

В древността нашите предци са освещавали маково семе на този ден. Осветеният мак се е съхранявал в дома, вярвайки, че той предпазва от зли сили и носи благоденствие и изобилие в дома. Този ден се е смятал и за особено благоприятен за сенокос и лов.

2 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и НЕ трябва да се прави

църковен празник

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес