Европейската комисия (ЕК) предвижда от началото на 2027 г. да включи транспорта и сградите в схемата за "търговия с емисии", което означава крайните потребители де факто да плащат въглеродни квоти за това, че зареждат бензин на колонката, тъй като въпросните квоти ще бъдат калкулирани в крайната цена на бензиностанцията. Цената трябва да се покачва постепенно – с около 8,4% през 2027 г, а с времето ще нараства.
Война срещу фосилните горива
"Поскъпване ще има и то ще бъде моментално и административно. И ще бъде в рамките от 30-50 ст. на литър в зависимост от продуктите. И това се дължи на факта, че Европейската комисия води една, според мен, доста безсмислена война срещу фосилните горива. България е държава, много свързана с фосилните горива, знаете, автопаркът ни е един от най-старите в ЕС, т.е. това ще ни засегне много", коментира пред БНР председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев.
Още: Цената на петрола, бензина и дизела: Прогноза от Българската петролна асоциация
"Все пак се надявам, че ще се организира една съпротива и на европейско ниво, защото има много източноевропейски държави, които са против тази схема. Дали ще успят да постигнат нещо, ще видим в следващите месеци, обясни той.
"Чувам, че в Брюксел се мисли за известно забавяне или отлагане на тази схема. Би било добре това да стане, тъй като, както казах, тя би довела до едно административно поскъпване с около 50 ст., защото ще трябва да се заплащат квоти и емисии върху горивата. И например върху един тон дизелово гориво това са три тона емисии, по 50 евро е минималната цена, т.е. това прави по 150 евро на тон или 30 ст. на литър. С ДДС стават около 40 и няколко", подчерта Бенчев.
"Това ще създаде инфлация в българската икономика, но така и в европейската икономика. Но особено в България, защото когато поскъпват горивата, поскъпват абсолютно всички стоки за потребителите, защото те се транспортират с фосилни горива. Не знам дали Европейската комисия си дава сметка за тези неща, ще видим в следващите месеци. В Германия например това няма да се отрази на цените на горивата, защото това е схема, която там функционира от вече 2 години, подобна е ситуацията и в скандинавските държави. В южните страни от ЕС пък няма такива схеми, като там тези неща биха се отразили най-много, и в това се корени конфликтът между Севера и Юга, който виждаме в ЕС", каза председателят на БПГА.
Още: БПГА: В България няма идея какво правим с енергийния преход
По думите му основният проблем на мярката е, че тя е замислена преди началото на войната в Украйна при съвсем други икономически условия.