С промяната на сезона следват и някои промени в грижата за цветята ни. Някои от тях не се повлияват до такава степен от температурните промени, но има и такива видове, за които са необходими малко повече грижи. Особено внимание трябва да се обърне на цветята, които се преместват отвън вкъщи. На тях им е необходимо време да свикнат с новия климат и условия още преди да започнете да отоплявате дома си.
Още: По-малко е повече: Защо трябва да се прореждат плодовете в овощната градина
Още: Как да предпазите краставиците от температурни промени?
Преди да внесете в топлата стая цветето, го поставете за известно време например в коридора или на остъклена тераса. Почистете цветята от изсъхнали листа или прецъфтявания, почистете добре от мръсотии сандъчетата и прегледайте добре за вредители, преди да ги поставите до другите растения.
Есенни цветя, които НЕ трябва да се подрязват
Грижа за цветята през есента
Ето и още няколко важни неща, на които да обърнете внимание в грижата за цветята през есенния сезон:
Още: Засаждане на домати: Какво да НЕ слагате в дупката
Още: Топ 5 естествени фунгициди срещу вредители в градината
Естествена светлина
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Гориво за градината: Хитрите градинари торят с прясно мляко
Още: Забравен метод от миналото: Най-лесният начин за богата реколта от картофи
Всяко растение се нуждае от светлина, за да расте здраво и да краси дома ни. Обикновено позиционирането на стайните растения зависи много от техния вид и от това дали е необходимо да са изложени на пряка слънчева светлина, или на по-сенчести места. Но обикновено е препоръчително да са поставени на перваз на прозорец с южно или източно изложение или в близост до такъв.
Друго нещо, на което трябва да обърнете внимание, когато редите цветята близо до рамките на прозорците, е те да не се допират до студената им рамка.
Есенни цветя или какво цъфти през този сезон
Още: Най-често срещани грешки, които причиняват инфекция в градината
Още: 7 градинарски задачи, които умните градинари вършат още в началото на лятото
Редовното поливане е от голямо значение
Отново тук всичко е строго индивидуално спрямо вида на растението, така че ако не сте добре запознати с отделните видове, се консултирайте с опитен градинар или цветар. За честотата на поливане влияят фактори като големина, вида, размер на саксията и т.н.
Други неща, които трябва да съобразите при поливането, са влажността и температурата в помещението, в което се намират растенията ви, както и изложението на слънчевата светлина. Цветята се нуждаят от по-често поливане, когато са изложени на пряка светлина в стаи с високи температури и ниска влажност.
Трик, който ще ви е полезен, когато не знаете с какво количество вода да подхранвате растенията си, е да поливате дотогава, докогато водата не започне да се стича през направените дренажни отвори на саксията. Насъбралата се вода в подложката трябва да изхвърлите.
Важен е и сезонът, като през по-студените месеци цветята не се нуждаят от толкова често поливане.
Сред най-често избираните за вкъщи растения са например теменужките и папратите, които трябва да се поливат винаги когато се забележи, че повърхностната почва е засъхнала.