7 градинарски задачи, които умните градинари вършат още в началото на лятото

22 май 2025, 09:32 часа

Съдържание:

Всичко, което трябва да се направи в началото на летния сезон, е пряко свързано с грижите за растенията. През юни те трябва да бъдат плевени, подхранвани, оформяни и, ако е необходимо, нови култури трябва да бъдат засети директно в почвата. Затова не бива да се отпускате, а по-скоро да бъдете търпеливи и, след като сте планирали времето си, да се захващате за работа!

Още: Засаждане на цвекло в градината през май месец

Поливане

Поливайте растенията сутрин или вечер, не забравяйте да ги поливате в корена или в предварително подготвени бразди и да ги мулчирате след поливане. И в никакъв случай не бива да пестите от времето и водата, тъй като повърхностното поливане провокира образуването на по-голямата част от корените в горния слой на почвата, който бързо изсъхва в средата на лятото и не осигурява на растенията достатъчно хранене.

Плевене

Плевенето остава належащ проблем през юни. Плевелите са сериозни конкуренти на култивираните растения по отношение на влага, консумация на хранителни вещества и достъп до слънце. Следователно борбата срещу тях трябва да бъде непрекъсната и да има устойчив резултат. Най-разпространеният метод в тази „война“ е плевене на лехите на ръка, косене на плевелите с мотика и мулчиране.

Още: 6 неща, които ще помогнат на розите да растат по-бързо и да цъфтят обилно

По-малко трудоемък метод е използването на хербициди. Но не е безопасно да се използват, тъй като освен потискането на плевелите, те са склонни да се натрупват в почвата под формата на остатъци от разлагане, което постепенно води до фитотоксичност - потискане на културите по отношение на растежа, развитието, образуването на семена и реколтата като цяло, както и устойчивостта им към болести.

Разреждане

Тази селскостопанска техника се извършва веднага щом младите растения могат да бъдат хванати. В същото време с едната ръка издърпват излишните издънки, а с другата придържат почвата около тях. Процесът се извършва на няколко етапа, върху влажна почва, много внимателно, като се опитвате да не повредите желаните кълнове. След прореждане, лехите се поливат.

Още: Засадете тези билки до доматите за естествена защита и по-богата реколта

Подхранване

Важно събитие в самото начало на лятото е торенето. За различните култури те имат различно време и различни дози торене, но именно с тяхна помощ можете да укрепите растенията и да им помогнете не само да се залеят, но и да формират отлична реколта. Ако се страхувате от закупени торове, използвайте пепел, билкови настойки или разтвор на лопен (1:20).

Оформяне на растенията

За да се образуват висококачествени плодове, е необходимо и правилното формиране на растенията, или по-скоро правилното разпределение на товара. Що се отнася до доматите, тази техника се нарича прищипване на страничните издънки. За да могат доматите да насочат енергията си към развитие на плодове, а не към интензивен растеж на зелена маса, всяка седмица с ножица е необходимо да се премахват страничните издънки в пазвите на листата им, оставяйки „пънче“ не повече от 1 см.

Още: Бърза и много лесна: Как да отглеждаме рукола от семена

По-добре е тази процедура да се извършва през първата половина на деня. В този случай, при високите сортове (над 1,5 м височина), е необходимо да се премахнат всички странични издънки, при средно големите сортове (до 1,5 м височина) под първата цветна пъпка трябва да се оставят два странични издънки, а при нискорастящите сортове страничните издънки изобщо не трябва да се премахват.

Огледайте насажденията от лук и чесън. Ако растенията са започнали да се разрастват, прищипете появяващите се издънки.

Ако отглеждате картофи, юни ще бъде месецът за окопаването им. Тази техника е особено важна в зони със студен климат, където са възможни повтарящи се слани през юни.

Още: 10-те най-неподходящи места за засаждане на домати – избягвайте ги на всяка цена

Ако все още не сте инсталирали опори за краставици в градината си, сега е моментът да ги изградите. В практиката на отглеждане на тази култура е отбелязано, че именно вертикалното разположение на краставичните лози позволява на растенията да произвеждат по-голяма реколта и да се съпротивляват по-добре на болести.

Засяване на топлолюбиви култури

В началото на юни все още можете да сеете семена от топлолюбиви култури в лехите. Това могат да бъдат карфиол, черна ряпа, моркови за зимно съхранение, боб, пъпеши, краставици, грах и други. В средата на месеца отново се засяват спанак, кресон и салатена горчица. За реколтата догодина се засяват праз и лук.

Защита от болести и вредители

Още: Содата за хляб върши чудеса в градината – ето как

Дойде време за многократни мерки за защита на растенията от болести и вредители. За да събирате охлюви, трябва да поставите капани - импровизирани убежища под формата на парчета шперплат, дъски, зебло, които трябва да се поставят на разстояние от 3 до 5 м едно от друго и периодично да се повдигат, за да се хванат вредителите. В градината е време да хвърлите мрежи за птици върху черешовите дървета. Като превантивна мярка срещу мана по доматите, постепенно отстранявайте долните листа от доматите.

Огледайте храстите от черно и червено френско грозде за появата на малки оранжеви петна. Ако са там, това е признак на ръжда. Болните растения трябва да се третират с един от препаратите, съдържащи мед. В края на месеца отделните узрели плодове трябва да бъдат отстранени от храстите и унищожени - в тях се крият ларви.

Още: Не поливайте тревата, преди да прочетете това – грешки, които убиват моравата

По череши, круши и сливи могат да се появят листни въшки - започнете борбата с тях, като пръскате с настойка от лук или бор, без да чакате растенията да бъдат масово засегнати. За да предотвратите развитието на сива плесен по ягодите, поръсете храстите с пепел.

Още: Как да отгледате броколи в градината си

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес