Данните показват, че със сигурност ставаме по-богати през последните десетина години. За първи пъти българското богатство надвишава един трилион лева, което си е исторически рекорд. Забелязва се обаче, че има много силна концентрация на тези пари най-вече в недвижимите имоти.
Това заяви в предаването "Студио Actualno" икономистът Георги Вулджев, анализирайки дневния ред на българската икономика в контекста на очаквания от Брюксел конвергентен доклад относно шанса България да влезе в еврозоната. "Аз може би съм от най-старите членове на отбора, който казва, че трябва да изчакаме за влизането в еврозоната. Принципно подкрепям и идеята за референдума, защото това е начинът този дебат да се реши, предвид и разделението в обществото. Един референдум поне ще има окончателно решение, което след това никой не може да оспори по никакъв начин в една или друга посока", отбеляза Вулджев.
Според икономиста притесненията, свързани с влизането ни в еврозоната, могат да се разделят на краткосрочни и дългосрочни. "Това е една структура, която е недовършена, защото, когато много държави с разнородни икономически политики в данъчно отношение трябва да споделят една парична политика по линия на вътрешната централна банка, се създават вътрешни търкания и дисбаланси", посочи Вулджев. Той отбеляза, че икономическите дисбаланси в държавите членки на еврозоната се задълбочават, когато дадена страна приеме еврото. Експертът изрази мнение, че ако остане да съществува паричният съюз, в някакъв момент той трябва да премине във форма на федеративно обединение, за да може да се справи с вътрешните си проблеми.
Целия разговор с водещ Мирослав Димитров, посветен на ползите и негативните сценарии около приемането на еврото, гледайте във видеото.