50% ръст на митата за селскостопански продукти от Русия и Беларус, които все още не са били облагани с допълнителни мита - това одобри като регламент Европейският парламент, с 411 гласа "за", 100 "против" и 78 "въздържал се". Регламентът касае стоки като захар, оцет, брашно и фуражи, но все още не влиза в сила, тъй като това е първо четене и трябва Европейският съвет да го приеме. След одобрение и от Съвета, регламентът ще бъде публикуван в Официален вестник, преди да влезе в сила.
Регламентът предвижда също така 6,5% мита за торове, внасяни от Русия и Беларус, плюс мита между 40 и 45 евро на тон за периода 2025 - 2026 година. До 2028 година тези мита ще нараснат до 430 евро на тон. Смята се, че приходите от продажбата на руски и беларуски торове допринасят пряко за войната срещу Украйна.
Предвид новите мерки, съгласно регламента ЕК ще трябва да осъществява мониторинг на селскостопанския пазар в ЕС специално що се отнася до поскъпвания заради предвидените органичения и при движение на цените нагоре, Брюксел ще следва да действа, за да смекчава селскостопанската инфлация.
Още: Ултиматум към Путин: Феноменално мнозинство в Сената на САЩ подкрепя тежки санкции срещу Русия
"Регламентът за постепенно увеличаване на митата за продукти от Русия и Беларус ще помогне да се предотврати използването на пазара на ЕС от Русия за финансиране на нейната военна машина. Недопустимо е три години след като Русия започна пълномащабната си война, ЕС все още да купува критични продукти в големи обеми. Всъщност този внос се е увеличил значително. Предложението ще стимулира производството на торове в ЕС, което е засегнато от евтиния руски внос, като същевременно ще даде време на земеделските стопани да се приспособят. Важно е да се отбележи, че в предложението са включени и разпоредби за мониторинг, които позволяват на Комисията да следи отблизо пазара на торове и да предприеме действия, ако цените се повишат", коментира постоянният докладчик за Русия, евродепутатът Инесе Вайдере от Латвия.
Вносът в ЕС на карбамид и азотни торове от Русия, който вече е бил висок през 2023 г., нараства значително през 2024 г. Според ЕК, вносът на торовете, обхванати от този регламент, отразява ситуация на икономическа зависимост от Русия. Ако тази ситуация не бъде контролирана, тя може да навреди на продоволствената сигурност на ЕС и, по-специално в случая с торовете, да направи Съюза уязвим към евентуални принудителни мерки от страна на Русия.
Още: Русия трупа милиони от бизнеса с торове в Европа - как?