Пролетните и ранните летни капризи на времето често се оказват предизвикателство за градинарите. Резките температурни колебания, от неочаквани студове до горещи дни, могат да бъдат истинско изпитание за топлолюбивите култури, а деликатните краставици са особено уязвими към подобни температурни промени. Тези чувствителни растения могат да забавят растежа си, да загубят завръзите си и в най-лошия случай дори да умрат. Ето как можете да помогнете на вашите насаждения да преживеят тези температурни колебания и да запазите бъдещата ви реколта.
Как да предпазите краставиците от негативния ефект на промените във времето?
За краставици, растящи на открито, спешно организирайте временно убежище от агрофибър, пластмасово фолио или дори импровизирани материали като стари одеяла или покривала за легло. В оранжериите внимателно затворете всички вентилационни отвори, прозорци и врати, за да запазите топлината.
Защо краставиците пожълтяват и как да решите проблема?
Внимателно поливайте растенията в корена с топла (около +25-30 градуса) отстояла вода. Това ще помогне за повишаване на температурата на почвата в кореновата зона и ще стимулира нейното възстановяване.
Извършвайте листно подхранване с разтвор на антистресови биостимуланти или калиев хумат. Тези лекарства помагат на растенията да активират собствените си защитни механизми, да преодолеят стреса по-бързо и да възстановят метаболитните процеси на клетъчно ниво.
Краставиците от тези сортове НИКОГА не горчат и рядко се разболяват
Защо краставиците реагират негативно на температурните промени?
Краставиците, по своята същност, са култура, предпазначена за отглеждане в топлите региони, а оптималният температурен диапазон за активния им растеж и плододаване е +22-28 градуса. Рязкото понижение на температурата, особено до критичните +10 градуса и по-долу, се превръща в сериозен стрес за тях, предизвиквайки цяла поредица от негативни реакции.
Торене на краставици с пепел: Какво трябва да знаете за него
При ниски температури метаболизмът на растенията, включително фотосинтезата и усвояването на основни хранителни вещества от почвата, се забавя значително. Студената почва води до намаляване на кореновата активност, те абсорбират влагата и хранителните вещества по-лошо, което се отразява негативно на цялостното състояние на растението.
Стресовите условия, причинени от внезапни застудявания, често провокират окапване на вече оформени цветове и малки плодове, което пряко се отразява на бъдещата реколта.
Краставиците, отслабени от температурните колебания, стават по-податливи на различни гъбични и бактериални заболявания. Резките промени могат да се проявят под формата на петна с различни цветове, пожълтяване и увяхване на листата.
Резките скокове до високи температури могат да бъдат също толкова вредни, особено след период на хладно време. Това може да доведе до слънчево изгаряне на листата и плодовете, както и да наруши процеса на опрашване, което също ще се отрази негативно на добива.
Отглеждане на краставици в пластмасови бутилки: Ето как се прави